eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks wolności gospodarczej 2020. Polska na 25. miejscu w Europie

Indeks wolności gospodarczej 2020. Polska na 25. miejscu w Europie

2020-03-19 11:39

Indeks wolności gospodarczej 2020. Polska na 25. miejscu w Europie

Co ogranicza wolność gospodarczą w Polsce? © igor - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W najnowszym Indeksie Wolności Gospodarczej 2020 Polska uzyskała 69,1, co oznacza wzrost o 1,3 pkt r/r. Taki wynik nie pozwolił nam jednak na awans w światowym zestawieniu, w którym utrzymaliśmy zeszłoroczną 46. pozycję. W rankingu europejskim znaleźliśmy się z kolei na 25. pozycji wśród 45 przebadanych krajów. Tym samym ponownie zostaliśmy zakwalifikowani do grupy państw „umiarkowanie wolnych”.

Przeczytaj także: Indeks wolności gospodarczej 2016: Polska coraz wyżej

W Indeksie Wolności Gospodarczej oceniane są:
  • Rządy prawa / Rule of Law
    • Prawa własności / Property Rights
    • Skuteczność sądów / Judicial Effectiveness
    • Rzetelność państwa / Government Integrity
  • Wielkość sektora publicznego / Government Size
    • Obciążenie podatkowe /Tax Burden
    • Wydatki publiczne / Government Spending
    • Fiskalizm / Fiscal Health
  • Efektywność regulacyjna / Regulatory Efficiency
    • Warunki dla biznesu / Business Freedom
    • Rynek pracy / Labor Freedom
    • Polityka monetarna / Monetary Freedom
  • Otwartość rynku / Open Markets
    • Handel / Trade Freedom
    • Inwestycje / Investment Freedom
    • Finanse / Financial Freedom

Fundacja Warsaw Enterprise Institute prezentuje wyniki najnowszej odsłony światowego Indeksu Wolności Gospodarczej 2020 - badania, którego celem jest wskazanie krajów prowadzących politykę w największym stopniu sprzyjającą wolności gospodarczej. Tegoroczna edycja nie przynosi nam powodów do hurraoptymizmu - wskaźnik dla naszego kraju wprawdzie wzrósł o 1,3 pkt do poziomu 69,1 pkt, ale ten wzrost okazał się niewystarczający, aby wspiąć się w globalnym rankingu, w którym ponownie przypadła nam w udziale 46. pozycja. W zestawieniu dla Europy uplasowaliśmy się dopiero na 25. miejscu - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Wzrost sumarycznego wskaźnika wynika w głównej mierze z poprawy wyników w kategorii rzetelność państwa (+14,8) oraz fiskalizm (+5,8). Jednocześnie zanotowano spadek w zakresie warunków dla biznesu (-2,8), rynku pracy (-1,9) oraz skuteczności sądów (-1,2).

Jednocześnie jednak należy podkreślić, że ocena Polski jest tylko kosmetycznie niższa od regionalnej średniej (69,8 pkt) i zdecydowanie też wyższa od średniej światowej (61,6 pkt).

Indeks Wolności Gospodarczej 2020 TOP 5 - świat


  1. Singapur,
  2. Hong Kong,
  3. Nowa Zelandia,
  4. Szwajcaria,
  5. Australia.

Polska gospodarka wspina się w szeregach „umiarkowanie wolnych” państw od ponad dekady. Postępowi temu towarzyszył stały wzrost PKB w ciągu ostatnich pięciu lat, napędzany gwałtownie rosnącą konsumpcją prywatną i inwestycjami. To sprawiło, że polska gospodarka jest obecnie ósmą w Unii Europejskiej.

W tegorocznym indeksie na uwagę zasługuje wyższy odczyt w zakresie prawa własności (+0,8) oraz w kategorii handel (+0,4). Gorzej natomiast wypadliśmy w obciążeniach podatkowych (-0,2), co w dalszym ciągu negatywnie wpływa na warunki prowadzenia i rozwoju biznesu.

Wśród kluczowych wyzwań autorzy indeksu wskazują na niedobory na rynku pracy (szczególnie w kluczowych sektorach jak budownictwo czy IT) oraz dalszą konieczność wyrównania poziomu rozwoju między biedniejszym wschodnim regionem kraju a bardziej zamożnym i uprzemysłowionym zachodem Polski.

W komentarzu do tegorocznych odczytów autorzy zwracają również uwagę na nadmierne wydatki rządowe, a także na niewydolność wymiaru sprawiedliwości.

Indeks Wolności Gospodarczej 2020 TOP 5 - Europa


  1. Szwajcaria,
  2. Irlandia,
  3. Wielka Brytania,
  4. Dania,
  5. Estonia.

W rankingu porównano 45 kraje europejskie, z czego zdecydowana większość jest co najmniej „umiarkowanie wolna”. Jednocześnie w Europie są tylko 2 gospodarki o bardzo ograniczonej wolności gospodarczej: Grecja oraz Ukraina („mostly unfree”). Podobnie jak w poprzednich latach, autorzy indeksu nie wyróżnili gospodarek, gdzie wolność jest tłumiona („repressed”). Analizowana jako całość Europa w dalszym ciągu zmaga się z wieloma barierami politycznymi które wpływają na kondycję gospodarczą regionu. Do głównych problemów można zaliczyć wysokie obciążenia podatkowe i koszty pracy oraz problemy finansów publicznych spowodowane latami ekspansji sektora publicznego oraz wysoki dług publiczny w wielu krajach europejskich.

fot. mat. prasowe

Indeks Wolności Gospodarczej 2020

Średni wynik dla Europy to 69,8


Indeks Wolności Gospodarczej – przygotowywany przez The Heritage Foundation i The WallStreet Journal od ponad 20 lat – stał się najbardziej popularnym rankingiem na świecie. Celem Indeksu Wolności Gospodarczej – od początku istnienia w 1995 roku – jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, skuteczność sądów, rzetelność państwa); wielkość sektora publicznego (obciążenie podatkowe, fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: