eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks wolności gospodarczej 2008

Indeks wolności gospodarczej 2008

2008-02-08 13:54

Poziom wolności gospodarczej na świecie zasadniczo się nie zmienił w ciągu ostatniego roku, poprawę sytuacji odnotowano tylko w dwóch z pięciu badanych regionów - wynika z 14 edycji raportu "Index of Economic Freedom 2008" (Indeks wolności gospodarczej), opublikowanego przez Heritage Foundation i The Wall Street Journal.

Przeczytaj także: Indeks wolności gospodarczej 2020. Polska na 25. miejscu w Europie

157 państw ocenionych w nowej edycji badania otrzymało średnią notę wskaźnika wolności gospodarczej 60,3 (w skali, gdzie 100 to stan idealny). Globalny poziom wolności gospodarczej polepszył się o 2,6 punktu od pierwszego badania Indeksu w 1995 roku.

Postęp cały czas się dokonuje, jednak “nie tak szybko jakby można było oczekiwać” – podkreślają wydawcy badania Kim Holmes, Edwin Feulner and Mary Anastasia O'Grady.

Hong Kong i Singapur zajmują odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w rankingu. Wliczając Australię na miejscu 4 i Nową Zelandię na pozycji 6, aż 4 gospodarki z regionu Azji i Pacyfiku znalazły się w pierwszej dziesiątce najnowszej edycji rankingu.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również 3 państwa europejskie: Wielka Brytania, Irlandia i Szwajcaria. Z regionu obu Ameryk w rankingu znalazły się również trzy kraje: Stany Zjednoczone (miejsce 5), Kanada (miejsce 7) i Chile na miejscu 8.

Każdy region na świecie miał co najmniej jeden kraj w pierwszej 20 rankingu, zaś połowa państw na tej liście pochodziła z regionu Europy. Jeden kraj z Afryki, Mauritius przesunął się 14 miejsc w górę w światowym rankingu umacniając swą pozycję w pierwszej 20, podczas gdy Bahrejn, reprezentujący środkowo-wschodnią Afrykę, zyskał 5 pozycji by znaleźć się na liście 20 najlepszych państw.

Egipt otrzymał nagrodę dla najbardziej rozwiniętej gospodarki. Wynik 55,1 w 2007 roku sklasyfikował ten kraj na 106 pozycji w światowym rankingu, zaś wynik 59,2, osiągnięty w ostatnim rankingu, polepszony częściowo przez poprawę otoczenia dla biznesu oraz przez wprowadzenie reform podatkowych, pozwolił na zajęcie 85 piątej pozycji w rankingu. Tymczasem Gujana zarejestrowała największy spadek. Wysokie wydatki budżetowe i wszechobecna korupcja oraz inne czynniki odjęły 5 punktów od zeszłorocznego wyniku, tym samym przesuwając Gujanę ze 118 pozycji w światowym rankingu w 2007 roku na 136 pozycję w tegorocznym zestawieniu.

Indeks mierzy wolność gospodarczą w 10 określonych kategoriach: wolność rynku pracy, swoboda działalności gospodarczej, wolność handlu, wysokość podatków, wydatki rządu i udział sektora publicznego w PKB, inflacja i regulacje cen, wolność inwestycji, wolność finansowa, zabezpieczenie własności i skuteczność egzekwowania umów przez sądy i stopień korupcji. Ostateczny wynik dla każdego z państwa otrzymano uśredniając wyniki uzyskane w każdej z tych kategorii.

Wśród najbardziej wolnych gospodarczo krajów znalazły się: (pierwsze 10 miejsc)
  1. Hong Kong
  2. Singapur
  3. Irlandia
  4. Australia
  5. Stany Zjednoczone
  6. Nowa Zelandia
  7. Kanada
  8. Chile
  9. Szwajcaria
  10. Wielka Brytania

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: