eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja II 2013

Inflacja II 2013

2013-03-15 11:12

Inflacja II 2013

Inflacja II 2013 © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Główny Urząd Statystyczny, podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym br. dokonał aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. System wag oparto na strukturze wydatków gospodarstw domowych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych z roku poprzedzającego rok badany, uzyskanej z badania budżetów gospodarstw domowych. W świetle tych badań, w strukturze wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych w 2012 r. nastąpiły niewielkie zmiany.

Przeczytaj także: Inflacja I 2013

Nieznacznie wzrósł udział wydatków w zakresie transportu, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, żywności i napojów bezalkoholowych, a także rekreacji i kultury. Obniżył się natomiast udział wydatków na mieszkanie, łączność, odzież i obuwie oraz restauracje i hotele. Mimo, iż odnotowano inny wpływ zmian cen w poszczególnych grupach aniżeli obserwowany przy obliczeniach wstępnych danych za styczeń br., to uwzględnienie nowej struktury wag nie wpłynęło na wysokość szacowanych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu br., według wstępnych i ostatecznych danych, były wyższe niż w grudniu ub. roku o 0,1% oraz o 1,7% wyższe niż w styczniu 2012 r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2013 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie obniżki opłat związanych z łącznością (o 3,0%), niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,2%), a także żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2%), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 p. proc., 0,10 p. proc. i 0,05 p. proc. Wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,3%), a także towarów i usług związanych z transportem (o 0,7%), mieszkaniem (o 0,1%) oraz rekreacją i kulturą (o 0,4%), podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,07 p. proc. i po 0,03 p. proc.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Inflacja II 2013

Ceny żywności obniżyły się w lutym o 0,2% (wobec wzrostu o 1,3% w styczniu br.). Najbardziej potaniał cukier (o 1,3%).


Ceny żywności obniżyły się w lutym o 0,2% (wobec wzrostu o 1,3% w styczniu br.). Najbardziej potaniał cukier (o 1,3%). W następstwie zmian cen skupu żywca niższe niż przed miesiącem były ceny mięsa (przeciętnie o 0,7%, w tym mięsa wieprzowego – o 2,3%, a drobiu i wołowego – po 0,3%). Obserwowany spadek cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 0,3% mniej niż w styczniu br. Odnotowano także spadek cen tłuszczów zwierzęcych (o 0,4%), wyrobów cukierniczych i miodu (o 0,3%), a także ryżu (o 0,2%). Ceny warzyw pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w styczniu br. płacono natomiast za mąkę (o 1,0%), owoce (o 0,8%) i pieczywo (o 0,2%). Podrożały także artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” o 0,1% (w tym sery i mleko – po 0,1%, przy spadku cen jaj – o 0,4%).

W lutym br. zanotowano spadek cen napojów bezalkoholowych (o 0,4%), w tym kawy – o 0,6%, wód mineralnych lub źródlanych – o 0,4%, soków – o 0,1%, przy wzroście cen herbaty – o 0,2%. Przesunięty w czasie efekt podwyżki stawek podatku akcyzowego wpłynął na wzrost cen wyrobów tytoniowych, za które należało zapłacić o 3,6% więcej niż w styczniu br. Nieznacznie potaniały napoje alkoholowe (o 0,1%).

W lutym br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 2,4%, a odzieży – o 2,1%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lutym br. o 0,1%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,3%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,8%), zaopatrywanie w wodę (o 0,5%) i usługi kanalizacyjne (o 0,3%). Nieznacznie podniesiono także opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w styczniu br. Podrożała energia cieplna (o 0,1%). Potaniał opał i gaz (po 0,1%). W lutym br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły przeciętnie o 0,2%. Więcej należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,2%) oraz meble i elementy meblarskie (o 0,1%). Ceny sprzętu gospodarstwa domowego pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu.

fot. mat. prasowe

Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych 2012-2013

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2013 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: