eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja IX 2014

Inflacja IX 2014

2014-10-15 18:32

Inflacja IX 2014

Inflacja IX 2014 © p!xel 66 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że we wrześniu br ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się na poziomie zbliżonym do sierpniowych. Nieznacznie wzrosły ceny odzieży i obuwia (o 1,1%), opłaty związane z mieszkaniem oraz ceny żywności i napojów bezalkoholowych (po 0,1%). Niższe były natomiast ceny w zakresie transportu (o 1,0%) oraz rekreacji i kultury (o 0,7%).

Przeczytaj także: Inflacja VIII 2014

Ceny żywności wzrosły we wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1%, wobec spadku o 1,8% w sierpniu br. Najbardziej podrożały warzywa (o 3,7%), jogurt (o 0,7%) i czekolada (o 0,4%). Ceny pieczywa oraz tłuszczów roślinnych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w sierpniu br. konsumenci płacili za cukier (o 2,4%), ryż (o 1,3%), tłuszcze zwierzęce (o 1,2%) oraz mięso (przeciętnie o 0,6%, w tym za mięso drobiowe – o 2,5%, wieprzowe – o 0,5%, przy utrzymujących się na poziomie notowanym w sierpniu br. cenach wędlin oraz wzroście cen mięsa wołowego i cielęcego – o 0,1%). Tańsze niż przed miesiącem było mleko (o 0,6%), mąka i pozostałe zboża (o 0,5%), śmietana oraz makarony i produkty makaronowe (po 0,4%). Obniżyły się także ceny ryb i owoców morza (o 0,3%), serów i twarogów (o 0,2%), owoców i jaj (po 0,1%). We wrześniu br. ceny napojów bezalkoholowych podrożały przeciętnie o 0,3%. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za herbatę (o 0,7%), kawę oraz kakao i czekoladę w proszku (po 0,6%). Obniżyły się natomiast ceny wód mineralnych i źródlanych (o 0,3%), a także soków owocowych i warzywnych (o 0,2%). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2% więcej, a za napoje alkoholowe o 0,1% mniej niż w poprzednim miesiącu.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych I-IX 2014

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2014 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.


Koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno - letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej spowodowało, iż we wrześniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 1,3% i 1,1% wyższym niż w sierpniu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,1%. Podrożały opłaty za użytkowanie mieszkania (o 0,1%). Opłaty za zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne i wywóz śmieci utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. Nieznacznie podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii były wyższe niż w sierpniu br. przeciętnie o 0,1%, głównie w wyniku wzrostu cen opału i energii cieplnej (po 0,2%). We wrześniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Więcej niż w sierpniu płacono za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,1%). Odnotowano natomiast spadek cen środków czyszczących i konserwujących (o 0,2%) oraz artykułów włókienniczych (o 0,1%).

fot. mat. prasowe

Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w latach 2013-2014

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia, podwyżki opłat związanych z mieszkaniem oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych, które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,05 p. proc. i po 0,02 p. proc.


Opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w sierpniu br. o 0,3%. Więcej należało zapłacić za wyroby farmaceutyczne (o 0,4%), usługi lekarskie (o 0,3%) i stomatologiczne (o 0,2%). Opłaty za usługi szpitalne utrzymały się na poziomie obserwowanym w sierpniu br. Odnotowano spadek cen usług sanatoryjnych (o 1,4%), a także urządzeń i sprzętu terapeutycznego (o 0,2%).

Ceny w zakresie transport były niższe niż w sierpniu br. o 1,0%. Potaniały usługi transportowe (o 2,7%) oraz paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,1%, w tym benzyna – o 1,3%, a olej napędowy – o 1,1%). Mniej niż przed miesiącem płacono także za samochody osobowe (o 0,1%).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: