eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy dla polskich inżynierów w Niemczech 2013

Rynek pracy dla polskich inżynierów w Niemczech 2013

2013-03-15 10:45

Rynek pracy dla polskich inżynierów w Niemczech 2013

Inżynierowie © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polscy inżynierowie są chętnie zatrudniani w krajach Unii Europejskiej. Polacy uważani są za dobrych fachowców, w dodatku są tańsi od krajowych pracowników. Inżynierowie budowlani, przemysłowi, kontrolerzy jakości, mechanicy mają duże szanse na pracę za granicą. Kraje należące do Unii Europejskiej cierpią na brak specjalistów technicznych - podaje SAZ - Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.

Przeczytaj także: Dla kogo rynek pracy w Niemczech?

Bariery we współpracy z niemieckimi firmami

Najczęstszymi powodami obustronnych rozczarowań oraz powrotów do Polski są: braki wystarczającej znajomości języka niemieckiego (tutaj musimy zwrócić uwagę na język techniczny, gdyż większość dokumentacji jest pisana w tym języku!). Dyskryminacja wewnątrz mniejszych firm leżących z dala od niemieckich spotów ekonomicznych (np. na peryferiach byłej NRD, oraz małe miasteczka na Bawarii). Kwestie związane z rodziną żona, dzieci nie mogą odnaleźć się w obcym kraju. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe ze strony polskiego inżyniera.

fot. mat. prasowe

Bariery dla powracających inżynierów

Inżynierowie pracujący za granicą i powracający do Polski często napotykają problemy z dostosowaniem się do polskiego rynku.


Jak radzą sobie Polscy inżynierowie we współpracy z firmami w Europie

Wiele konstrukcji technicznych, które podziwiane są w Polsce i zaliczanie do niemieckiej myśli technicznej wyrosło na zachodzie dzięki pracy polskich specjalistów. Np. Redukcja tarcia powietrza w samochodach marki Daimler Benz, luksusowe wnętrza samochodów jak BMW czy Audi. Polscy inżynierowie pracują przy projektach związanych ze sportem samochodowym, konstrukcji i produkcji samochodów osobowych, nowoczesnej kolei, Inżynierii kosmicznej, Konstrukcji samolotów lub podzespołów, itd (np. Scuderia Ferrari, BMW, Volkswagen, Bombardier Trail Systems, European Space Agency, Airbus..)

fot. mat. prasowe

Oczekiwania płacowe inżynierów po I roku studiów

Po I roku studiów niemal 40% inżynierów oczekuje zarobków sięgających 2000 złotych.


W jakich regionach najlepiej pracować jako inżynier?

85% pracujących inżynierów pracuje na terenie zachodnich Niemiec, tylko 15% na terenie byłej NRD. 3/5 wszystkich inżynierów pracuje w 3 bundeslandach: Bayern, Baden-Würtenberg oraz Nordreihn-Westfallen.

Miasta: München (49.800), Stuttgart (35.600), Hamburg (26.500), Berlin (26.000), Nürnberg (24.800), Frankfurt (19.400), Darmstadt (13.000). Największy wzrosty od roku 2007 zanotowaly regiony wokol miast: Ingolstadt (+5.200 / 130%), Hamburg (+3000 / 13%), Berlin (+2900 / 12%), Wolfsburg (+2200 / 27%), Nürnberg (+1800 / 8%), Heilbronn (+1500 / 28%). Natomiast są też rejony ktore traca: Rastatt, Wuppertal, Plauen, Hildesheim, Stralsund, Krefeld, Halberstadt.

fot. mat. prasowe

Oczekiwania płacowe po 3 latach pracy

18% badanych oczekuje zarobków na poziomie 5000 złotych netto.


Trendy niemieckiego rynku pracy dla inżynierów w przyszłości

Główne obszary w których, branża będzie się rozwijać to: Elektor-mobilność, zwiększenie efektywności energetycznej pojazdów, maszyn, fabryk, Akustyka techniczna oraz Nowoczesne materiały. Wymagane w przyszłości od inżyniera będzie stałe powiększanie spektrum wiedzy technicznej poza swój główny kierunek techniczny (np. inżynier-informatyk lub inżynier-ekonomista). Wymagana będzie większa elastyczność względem miejsca pracy (praca na projekt). Wydłużony czas pracy na etacie oraz na projektach (9-10h / dzień). Liczyć będzie się nie młoda siła lecz kreatywne doświadczenie życiowe (najlepszy okres: wiek 55+).

Praca w krajach Unii Europejskiej jest niezwykle atrakcyjna dla inżynierów. Wysokie zarobki, kilkakrotnie wyższe od tych w Polsce, mogą przekonać polskich fachowców do wyjazdu mimo chęci pozostania w kraju. Polskie firmy powinny włączyć się do walki o inżynierów, oferując lepsze warunki. Pracy dla inżynierów na pewno nie zabraknie ani w kraju, ani za granicą. Nowe zawody, zapotrzebowanie na inżynierów to niezwykła szansa dla młodych ludzi. Ważne, aby zawód wybrać rozważnie. To zagwarantuje znalezienie dobrej pracy.

fot. goodluz - Fotolia.com

Inżynierowie

Praca w krajach Unii Europejskiej jest niezwykle atrakcyjna dla inżynierów. Wysokie zarobki, kilkakrotnie wyższe od tych w Polsce, mogą przekonać polskich fachowców do wyjazdu mimo chęci pozostania w kraju.


Contracting to jedna z najszybciej ewoluujących w branży inżynierów forma zatrudnienia

Interim manager to tzw. “menedżer” do wynajęcia, często to również wykwalifikowany inżynier z doświadczeniem. Trend powstały w USA pozwolił na zminimalizowanie kosztów dla pracodawcy – brak odpraw, mniejsze problemy z rotacją itd. Contracting we współpracy z firmą dostarczającą pracowników minimalizuje ryzyko klienta. Wg badań firm zatrudniających interim managerów, główne tego powody to:

fot. mat. prasowe

Powody zatrudnienia interim managera

Interim manager to tzw. “menedżer” do wynajęcia, często to również wykwalifikowany inżynier z doświadczeniem. Trend powstały w USA pozwolił na zminimalizowanie kosztów dla pracodawcy.


Zalety Contractingu

Chęć pracy na kilka lat w celach zarobkowych (przeprowadzka z rodzina nie wymagana). Wysokie wynagrodzenie miesięczne brutto (> 100% niż przy pracy stałej). Składki ubezpieczenia socjalnego oraz podatki odprowadza się samemu w dowolnych kraju (tam gdzie jest założona działalność gospodarcza np. Polska, Anglia czy tez Canada). Wysoka mobilność. Brak przywiązania do jednego pracodawcy: możliwość poznania nowych technologii na zmieniających się projektach w różnych firmach technologicznych. Możliwość współpracy na zasadzie specjalista / menager z firmami typu BERGMAN Engineering, które dbają o ciągłość projektów.

Przeczytaj także

Inflacja II 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: