eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zadbany ogród a wartość nieruchomości

Zadbany ogród a wartość nieruchomości

2011-08-08 11:01

Zadbany ogród a wartość nieruchomości

Opłacalność inwestycji w nieruchomość © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dobrze utrzymany ogród może zwiększyć rynkową wartość nieruchomości nawet o 18% wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna. Opłaca się dbać o przydomową zieleń - każda złotówka zainwestowana w ogród, w przypadku sprzedaży, zwraca się ponad dwukrotnie.

Przeczytaj także: Jak wygląda ogrodnictwo XXI wieku?

Wyniki badania, w którym wzięło udział 5000 właścicieli podmiejskich nieruchomości z dziewięciu krajów, z czterech kontynentów wskazały, że stan ogrodu wywiera wyraźny wpływ na cenę nieruchomości. Mimo, iż dla 66% ankietowanych jest on przede wszystkim miejscem relaksu, coraz częściej traktuje się go jako inwestycję. Średnia światowa wskazuje, że dobrze utrzymany ogród może potencjalnie podnieść wartość nieruchomości o 16%, a w Polsce nawet o 18%.

fot. mat. prasowe

Opłacalność inwestycji w nieruchomość

Opłacalność inwestycji w nieruchomość


„Remont kuchni bądź łazienki to w powszechnej opinii najbardziej rozsądna inwestycja w nieruchomość. Jednak okazuje się, że bardziej opłaca się inwestowanie w ogród. Być może dlatego, że wraz z biegiem czasu ogród zyskuje na wartości” – powiedział Krzysztof Wardęga, Dyrektor Zarządzający Husqvarna Poland.

fot. mat. prasowe

Wzrost wartości nieruchomości w niektórych krajach

Wzrost wartości nieruchomości w niektórych krajach

Polak liczyć potrafi

W raporcie opracowany został współczynnik „Zwrot inwestycji w przypadku sprzedaży”, który pozwala oszacować opłacalność ogrodowych inwestycji. W Polsce w 2010r. każda złotówka zainwestowana w utrzymanie ogrodu zwróciła się ponad dwukrotnie (2,2 raza), co plasuje nas przed USA (1,8 raza) i Rosją (1,5 raza). Średni światowy zwrot kwoty zainwestowanej w ogród w przypadku sprzedaży nieruchomości wynosi 3,1. Najwięcej korzyści finansowych można zyskać w Japonii (5,1) i Francji (5,0).

„Każdy właściciel ogrodu, może dokładnie obliczyć ile zarobi inwestując w przydomową zieleń za pomocą wirtualnego narzędzia dostępnego on-line tzw. kalkulatora ogrodniczego. Zaczynając od samej ziemi, użytkownik może dodawać poszczególne elementy ogrodu takie jak: trawnik, kwiaty, meble ogrodowe, drzewa i jednocześnie obserwować szacunkowy wzrost ceny swojej nieruchomości” – dodaje Krzysztof Wardęga.

Od kilku lat ogrodnictwo jest popularnym tematem, szczególnie w państwach szybko rozwijających się. W latach 2008 – 2013 eksperci prognozują wzrost globalnych wydatków na ogrodnictwo o 1,8%. Również w Polsce ogrodnictwo jest bardzo modne co jest wynikiem radykalnego rozwoju kraju w ciągu ostatnich 20 lat. Polacy inwestują coraz więcej czasu i pieniędzy w ogrody, które stają się wyznacznikiem pozycji społecznej. Przeciętny Polak, na spełnienie marzeń o posiadaniu pięknego ogrodu, wydaje rocznie 76 dolarów. Elementy, które w największym stopniu podnoszą wartość nieruchomości i w które opłaca się inwestować to: trawnik, duża powierzchnia ogrodu umożliwiająca spotkania towarzyskie, kamienne ścieżki i chodniki, drzewa i krzewy ozdobne oraz dobrze utrzymany żywopłot.

fot. mat. prasowe

Wygląd ogrodu podnosi wartość nieruchomości

Wygląd ogrodu podnosi wartość nieruchomości


Do pobrania:

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: