eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie ogrody już nie tylko "na pokaz"

Polskie ogrody już nie tylko "na pokaz"

2010-04-05 00:35

Polskie ogrody już nie tylko "na pokaz"

© fot. mat. prasowe

Husqvarna i Gardena zaprezentowały globalny raport na temat trendów w ogrodnictwie. Jak wynika z badań, wydatki związane z ogrodnictwem są w Polsce coraz większe. Powodem dbania o przydomową zieleń nie jest już chęć zaimponowania sąsiadom, ale możliwość wyrażenia siebie i stworzenia unikalnego stylu we własnym ogrodzie.

Przeczytaj także: Zadbany ogród a wartość nieruchomości

fot. mat. prasowe

Ogrodnicze Dzieło sztuki

Jakie główne trendy ogrodnicze można zaobserwować w Polsce? Czy są one zgodne z globalną modą w tej dziedzinie? Otóż według „Globalnego raportu ogrodniczego Husqvarna Gardena 2010” stworzenie „osobistego raju” w ogrodzie jest bardzo ważne dla coraz większej grupy zamożnych Polaków. Jest to temat numer 1 na polskich, internetowych blogach ogrodniczych. Raj ten powinien być stylowy, dobrze zadbany i powinno w nim być słychać plusk wody… Styl, rozumiany jako dbałość o wyjątkowy wygląd, od dawna pełni ważną rolę w codziennym życiu Polaków, jednak w nadchodzącym roku na pierwszy plan wysunie się projektowanie charakteru własnego ogrodu.

Ogrodnictwo jest obecnie bardzo modne w Polsce, co jest wynikiem radykalnego rozwoju kraju w ciągu ostatnich 20 lat. Autorzy blogów dotyczących ogrodnictwa inwestują wiele czasu, pieniędzy i energii w pielęgnację swoich ogrodów i spełnianiu marzenia o posiadaniu pięknego „kawałka zieleni”, który mogliby podziwiać sąsiedzi i przyjaciele. Posiadanie wyjątkowego ogrodu staje się wyznacznikiem pozycji społecznej. Jednak obecnie ogrody projektuje się już nie tylko „na pokaz”. Oczywiście, większość ogrodników cieszy się ze słów uznania i pochwał dotyczących jego wysiłków wkładanych w pielęgnację ogrodu, ale nie jest to główny powód dbania o przydomową zieleń. Wartości z posiadania pięknego ogrodu można scharakteryzować jako wewnętrzne, nie zewnętrzne.

„Stylizowanie ogrodów pozwala na wyrażenie własnej osobowości, przemieniając zwykły ogród w swoiste dzieło sztuki.. Nie chodzi o podziw sąsiadów, ale o satysfakcję, poczucie spełnienia i przyjemność z posiadania wymarzonego kawałka zieleni.[…]” - powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

„Chcemy aby nasze ogrody wyglądały jak dzieło sztuki” – komentarz z polskiego blogu ogrodniczego.

Ogród przekształcił się w miejsce gdzie ludzie mogą się zrelaksować, odpoczywać i komunikować z naturą. Ogrodnictwo stało się również coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Wielu ogrodników wkłada wiele czasu i wysiłku, aby osiągnąć cel, jakim jest stworzenie nowoczesnego ogrodu, który jest zgodny z obowiązującymi trendami. To co było do tej pory tylko hobby, staje się powoli zawodową profesją.

Ogrody w Polsce wykorzystywane są również jako „przestrzeń społeczna”. Jak wynika z analizy, popularne tematy poruszane zwłaszcza przez młodych internautów, to m.in. urządzanie przyjęcia w pięknym, zielonym miejscu. Wykorzystywanie publicznych ogrodów i parków dla towarzyskich spotkań wydaje się być naturalne nie tylko dla osób, które nie posiadają prywatnego zieleńca.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: