eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek ogrodniczy: rosną wydatki konsumentów

Rynek ogrodniczy: rosną wydatki konsumentów

2010-04-01 12:05

Kosiarki, rośliny ozdobne, altany - na to wydajemy coraz więcej pieniędzy. Z badań przeprowadzonych w 13 państwach przez Husqvarna i Gardena, powstał globalny raport dotyczący trendów w tej branży. Wynika z niego, że światowe wydatki związane z ogrodnictwem w latach 2004-2008 wzrosły o 2,8%. W Polsce procent ten był jeszcze wyższy - wyniósł 4%.

Przeczytaj także: Zadbany ogród a wartość nieruchomości

Od kilku lat ogrodnictwo jest bardzo popularnym tematem, szczególnie w państwach szybko rozwijających się. W Chinach i Rosji roczne wydatki związane z ogrodnictwem (zalicza się tu zarówno narzędzia ogrodnicze, akcesoria, grille, meble ogrodowe, dekoracje, rośliny, nasiona, krzaki, sadzonki, nawozy, ogrodzenia, altany, systemy nawadniające itp.) w latach 2002-2008 wzrosły aż o ok. 10% (źródło: Datamonitor. Jeszcze większe zyski odnotowały w tym sektorze rynki krajów wysoko rozwiniętych m.in. Skandynawia - między 2002 a 2007 rokiem w Szwecji wzrosły one niemal o 30%, a w Danii o ok. 23%. Zgodnie z prognozami ekspertów procent ten będzie nadal wzrastał w ciągu najbliższych 5 lat, jednak już w wolniejszym tempie.

„W latach 2008 - 2013 prognozujemy wzrost globalnych wydatków na ogrodnictwo o 1,8%. Rekordowy pod tym względem okazał się rok 2008, w którym na pielęgnację przydomowej zieleni wydaliśmy aż 167,5 miliardów dolarów, z czego 10,8% stanowiły wydatki na narzędzia ogrodnicze. Dlatego firma Husqvarna nieustannie bada rynek - chcemy poznać preferencje Klientów i jak najlepiej dopasować naszą ofertę do ich potrzeb” – powiedział Piotr Stański, Manager ds. Marketingu i Sprzedaży w firmie Husqvarna.

W Polsce roczne wydatki związane z ogrodnictwem, w okresie od 2004 do 2008 roku wzrosły o 4% - przeciętny Polak, na spełnienie marzeń o posiadaniu pięknego ogrodu, wydaje rocznie 76 dolarów. „Ogrodnictwo jest obecnie bardzo modne w Polsce, co jest wynikiem radykalnego rozwoju naszego kraju w ciągu ostatnich 20 lat. Inwestujemy coraz więcej czasu i pieniędzy w ogrody, które w ostatnim czasie stają się wyznacznikiem pozycji społecznej” – dodaje Piotr Stański.

Informacje o badaniu
Raport „Globalne trendy w ogrodnictwie 2010” został sporządzony przez Kairos Future, międzynarodową firmę badawczą, na zlecenie Husqvarna i Gardena. Powstał on na podstawie analizy 1,4 mln komentarzy z ogrodniczych blogów internetowych z 13 państw (Australia, Brazylia, Chiny, Dania, Francja, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, RPA, Szwecja, Wielka Brytania, USA), w tym 57 926 opinii z polskich blogów.


Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: