eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2011

2011-06-09 12:16

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2011


fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczne indeksy czynników

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów uległy lekkiej poprawie; indeks kwartalny wzrósł o jeden punkt do 46 pkt, a roczny o tyle samo do 48 pkt. Oba indeksy pozostają jednak nieco poniżej połowy skali mimo bardzo dobrych wyników finansowych przedsiębiorstw, które po rekordowym zysku w ub. roku także w pierwszym kwartale tego roku zainkasowały rekordowy zysk netto. Niepokoi jednak ciągle nadmierna płynność, która się powiększa i świadczy o marnotrawstwie zakumulowanych środków finansowych, jakby brakowało pomysłu w co inwestować, gdy przy awersji do ryzyka zyski nakręcane są przez inflację. Jednak indeks roczny wyższy od kwartalnego wskazuje na oczekiwanie poprawy tej sytuacji, co koresponduje z obserwowaną ostatnio dynamiką kredytu korporacyjnego, która w marcu i kwietniu osiągnęła poziom nie notowany od półtora roku. Pojawiają się jednak obawy, by zacieśnienie monetarne rozpoczęte przez NBP nie zahamowało tej tendencji przez podwyżki stóp procentowych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny utrzymał poprzedni poziom 44 pkt., a indeks roczny obniżył się o dwa punkty do 46 pkt.; indeksy te znowu znajdują się poniżej połowy skali. Przyczyną są wysokie tempo wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych, a jeszcze bardziej cen producenta, nakręcane spekulacją na światowych rynkach surowców. Wprawdzie wzrost stopy bezrobocia został przyhamowany, ale ciągle pozostaje ona na wysokim poziomie i małe są szanse na znaczną redukcję do końca roku. Niepokojem napawa też stan deficytu budżetowego i długu publicznego, aktualnie pod kontrolą, ale bardzo wrażliwe na zmiany sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych w razie kolejnego kryzysu.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeksy wpływu czynników politycznych kwartalny podniosły się kwartalny o trzy punkty a indeks roczny o dwa punkty do jednakowego poziomu 49 pkt, czyli pozostają nadal poniżej połowy skali. To oznacza stabilną ale mało optymistyczną ocenę perspektywy rozwoju sytuacji na scenie politycznej do końca roku.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy szczegółowe


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: