eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kaspersky Lab: szkodliwe programy III 2011

Kaspersky Lab: szkodliwe programy III 2011

2011-04-11 00:16

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy II 2011


Rustock

W marcu jedną z najważniejszych wiadomości było zamknięcie botnetu Rustock. Sieć utworzona przez niego mogła liczyć nawet do kilkuset tysięcy zainfekowanych komputerów i była wykorzystywana do rozsyłania spamu. O jego zamknięciu głośno informował Microsoft i władze Stanów Zjednoczonych. 17 marca Microsoft ogłosił, że wszystkie centra kontroli botnetów zostały zamknięte. Na wszystkich zamkniętych serwerach zainstalowane było przekierowanie do strony microsoftinternetsafety.net.

fot. mat. prasowe

Top 20 szkodliwych programów w Internecie

Top 20 szkodliwych programów w Internecie

Według danych Kaspersky Lab, ostatnie kopie Rustocka zostały pobrane na komputery użytkowników z centrum kontroli botnetu 16 marca, a ostatnie polecenie wysłania spamu zostało wydane 17 marca. Od tamtej pory nie zarejestrowano więcej poleceń. Mało tego, od 16 marca nie wykryto żadnego programu, który mógłby zainstalować Rustocka na komputerach użytkowników.

Czy jest to koniec dla jednego z najbardziej niesławnych botnetów spamowych? Czy właściciele botnetu usunęli się w cień i czekają, aż sprawa ucichnie, aby znów powrócić do swojej pracy? Czas pokaże.

Szkodliwe oprogramowanie dla Androida

Minęły czasy, gdy szkodliwe programy dla Androida były dość egzotycznym zjawiskiem. W marcu cyberprzestępcy rozprzestrzeniali szkodliwe oprogramowanie udające legalne aplikacje w Android Markecie.

Na początku marca specjaliści z Kaspersky Lab wykryli w Android Markecie zainfekowane wersje legalnych programów. Zawierały one exploity „rage against the cage” oraz „exploid”, które umożliwiały szkodliwemu programowi uzyskanie dostępu na poziomie roota w smartfonach z systemem Android, dając mu pełny dostęp do systemu operacyjnego urządzenia.

fot. mat. prasowe

Top 20 szkodliwych programów wykrytych na komputerach użytkowników

Top 20 szkodliwych programów wykrytych na komputerach użytkowników


Oprócz exploita roota, w szkodliwym archiwum APK znajdowały się dwa inne niebezpieczne komponenty. Po uzyskaniu praw roota jeden z nich wysyłał plik XML zawierający IMEI, IMSI i inne informacje o urządzeniu na zdalny serwer przy pomocy metody POST oraz oczekiwał na dalsze polecenia. Kolejny komponent posiadał funkcję trojana, chociaż żadne pliki nie były pobierane.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: