eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kaspersky Lab: szkodliwe programy IV 2012

Kaspersky Lab: szkodliwe programy IV 2012

2012-05-18 11:10

Kaspersky Lab: szkodliwe programy IV 2012

Zagrożenia sieciowe © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Kaspersky Lab przedstawia kwietniowy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na komputerach użytkowników oraz w internecie. W kwietniu 2012 r. produkty firmy Kaspersky Lab wykryły i zneutralizowały 280 milionów szkodliwych programów, a także wykryły 134 miliony ataków sieciowych i 24 miliony szkodliwych adresów internetowych. Do raportu wykorzystano dane zebrane z komputerów, na których zainstalowano oprogramowanie firmy Kaspersky Lab.

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy III 2012

Cyberzagrożenia i gorące tematy


Masowe wykorzystywanie systemu Mac OS X oraz złożone, długotrwałe działania skierowane na konkretne cele

Niezwykle duża aktywność szkodliwego oprogramowania dla systemu Mac OS X, jaką zaobserwowaliśmy w marcu, okazała się zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. W kwietniu miały miejsce dwa incydenty, które na zawsze zmieniły sposób, w jaki postrzegamy krajobraz bezpieczeństwa systemu Mac OS X: pierwszy dotyczył masowego wykorzystywania tego systemu, drugi wykorzystania Mac OS X w ramach złożonych, długotrwałych działań skierowanych na konkretne cele.

Flashfake

Zacznijmy od botnetu Flashfake, znanego również jako Flashback. Rodzina szkodliwego oprogramowania Flashfake została po raz pierwszy wykryta w 2011 r. w postaci programu Trojan-Downloader.OSX.Flashfake. Trojan ten był rozsyłany jako fałszywa aktualizacja Flash Playera, co wyjaśnia pochodzenie nazwy szkodnika. Od września 2011 r. do lutego 2012 r. Flashfake był rozprzestrzeniany wyłącznie przy użyciu socjotechniki: osoby odwiedzające różne strony internetowe były proszone o pobranie fałszywej aktualizacji Adobe Flash Playera.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia sieciowe

Zagrożenia sieciowe - najwięcej w Rosji


W marcowym miesięcznym raporcie dotyczącym szkodliwego oprogramowania zauważyliśmy, że w ramach nowej metody dystrybucji tego szkodliwego oprogramowania wykorzystywane były setki tysięcy zhakowanych blogów na platformie WordPress. Spowodowało to dramatyczną eskalację tego zagrożenia, ponieważ Flashfake wykorzystywał exploity w celu infekowania komputerów ofiar, w efekcie czego powstał botnet Flashfake, który składał się z ponad 750 000 maszyn z systemem Mac OS X.

Cyberprzestępczy gang odpowiedzialny za dystrybucję Flashfake’a rozprzestrzeniał szkodliwe oprogramowanie za pośrednictwem platformy WordPress poprzez wypożyczanie ruchu z blogów WordPress przy użyciu programu partnerskiego oferowanego przez cyberprzestępczy gang rr.nu. Około 85% zhakowanych blogów znajdowało się w Stanach Zjednoczonych, a wykorzystanie ruchu WordPress pozwoliło grupie odpowiedzialnej za Flashfake’a przekierowywać osoby odwiedzające strony WordPress na zhakowane strony kontrolowane przez osoby atakujące

fot. mat. prasowe

Top 10 stref szkodliwych domen

Top 10 stref szkodliwych domen - na pierwszym miejscu .com


 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: