eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy gotowe na zatrudnienie pracowników

Firmy gotowe na zatrudnienie pracowników

2010-10-08 12:44

Firmy na całym świecie skłonne są zatrudniać nowych pracowników, co jest jedną z pierwszych oznak tego, że mamy do czynienia z globalnym ożywieniem gospodarczym. To zasadniczy wniosek płynący z ankiety przeprowadzanej dwa razy do roku przez Regus Business Tracker.

Przeczytaj także: Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2013

Wynik badania został uzyskany na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 10 000 przedsiębiorstw na całym świecie. To, że firmy chcą zatrudniać dodatkowych pracowników, może być postrzegane jako istotny wskaźnik zmiany sposobu myślenia w organizacjach - przedsiębiorstwa rozwijają się za pośrednictwem inwestycji w kapitał ludzki. Ponad jedna trzecia badanych firm (36% netto*) stwierdziła, że zamierza zwiększyć zatrudnienie. Polscy respondenci osiągnęli wynik przekraczający średnią globalną, z niemal połową (48% netto) przedsiębiorstw, decydujących się na zatrudnienie nowych pracowników w 2011 roku.

Jak podkreślają autorzy ankiety, wyniki te nabierają szczególnego znaczenia w świetle ostatnich obserwacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy. Według tych organizacji globalny poziom bezrobocia osiągnął rekordowy poziom w ciągu ostatnich trzech lat (wzrost do 210 milionów od 2007 roku). Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy ostrzegały o potencjalnych problemach czekających gospodarki krajowe w przypadku utrzymywania się tej tendencji. Bezrobocie obniża dochód narodowy z podatków i zwiększa wydatki publiczne. Tymczasem badania Regus Business Tracker stanowią ważny dowód na to, że w 2011 można się spodziewać zmniejszenia problemu globalnego bezrobocia.

W badaniu zebrano opinie ponad 10 000 starszych rangą przedsiębiorców z 78 krajów, których proszono o przedstawienie ich obecnych przychodów, rentowności, przewidywanych przez nich przyszłych przychodów oraz ich szerzej pojętych oczekiwań wobec krajowego wzrostu gospodarczego. Wskaźniki te posłużyły jako podstawa do przygotowania raportu dotyczącego optymizmu - Business Optimism Index, który wyjątkowo odzwierciedla nie tylko rzeczywistą wydajność, ale i krótkoterminowe perspektywy. Na skalę światową bieżąca edycja wskaźnika optymizmu w biznesie ujawniła, w porównaniu z wynikami sprzed sześciu miesięcy, o wiele bardziej pozytywne postrzeganie przyszłości, z wyraźnie wyższym odsetkiem optymistycznie nastawionych państw. Analiza danych zebranych w Polsce wykazała zwyżkowy wynik rzędu 101 punktów, co o 3 punkty przekracza średnią światową, wynoszącą 98 punktów.

„Zamiar zwiększania zatrudnienia wyraźnie wskazuje na fakt, że firmy chcą się dobrze przygotować, by w pełni korzystać z okazji, które może im zaoferować odradzający się rynek. Zwłaszcza w Polsce, gdzie stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 11,3%. Choć bezrobocie zwykle spada w okresie letnim w związku z pracami sezonowymi, w kraju doświadczamy spadku stopy bezrobocia już od lutego, co stanowi wystarczającą podstawę do optymizmu”, komentuje Garry Gürtler, wiceprezes firmy Regus na region Europy Środkowej i Wschodniej

„Nasze badania wykazują jednocześnie, że pomimo ogólnie obserwowanego optymistycznego nastawienia, aż 41% firm nadal poszukuje sposobu zmniejszenia kosztów ogólnych, choć robią to za pomocą innych środków niż redukcja personelu. Ujawnia się tym samym światowy trend do ostrożnego optymizmu. Wraz z poszukiwaniem przez firmy oszczędności będziemy mieć szanse na zaobserwowanie coraz większej liczby przedsiębiorstw oferujących swoim obecnym lub przyszłym pracownikom elastyczne warunki pracy, które pomagają w osiągnięciu lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz w bardziej efektywnej organizacji pracy”, dodaje Gürtler.

*Na zatrudnienie netto w badaniach składa się: [% firm zamierzających zwiększyć ilość pracowników w przeciągu najbliższych 6 miesięcy] minus [% firm zamierzających zmniejszyć ilość pracowników w tym czasie].

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: