eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2012

Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2012

2012-11-02 10:14

Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2012

Polski biznes traci zaufanie © artstudio_pro - Fotolia.com

Gwałtowne załamanie zaufania przedsiębiorców do działań gospodarczych szybko rozwijających się państw to znak, że kilka najbliższych miesięcy może dla światowego biznesu oznaczać dalszy brak stabilności. Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego Regus wskazuje, że od kwietnia 2012 poziom zaufania spadł w Polsce już o 15 punktów (ze 117 do 102).

Przeczytaj także: Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne IV 2012

W zeszłym półroczu wśród największych gospodarek świata zaobserwować można było znaczny spadek poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego. Mimo to, w szybko rozwijających się państwach jest on nadal wyższy niż w krajach o rozwiniętej gospodarce. Uwzględniając niekorzystne tendencje, zgodnie z najnowszymi wskazaniami, ustalanego przez firmę Regus Indeksu Poczucia Bezpieczeństwa, który opracowano na podstawie opinii 24 000 managerów wyższego szczebla z 92 krajów, gospodarki na całym świecie powinny pozostać czujne i przygotowane na kolejne zmiany poprzedzające ogólnoświatowy kryzys.

Poziom zaufania w małych firmach spadł znacząco zarówno w krajach o rozwiniętej gospodarce, jak i w państwach rozwijających się. Biorąc pod uwagę rolę małych i średnich przedsiębiorstw w rozwoju rynku pracy, sytuacja ta jest szczególnie niepokojąca. Głównym czynnikiem obniżającym poziom zaufania jest w ich przypadku niepewny dostęp do kredytów i do nowych grup klientów, a także potrzeba elastycznych usług finansowania opartego na zasadzie wypłacalności, pozwalających przedsiębiorstwom na elastyczne rozwiązania.

fot. artstudio_pro - Fotolia.com

Polski biznes traci zaufanie

Poziom zaufania w małych firmach spadł znacząco zarówno w krajach o rozwiniętej gospodarce, jak i w państwach rozwijających się.


Najważniejsze wnioski i statystyki:
  • Obecny globalny poziom zaufania wykazuje zmiany w porównaniu z poziomem sprzed pół roku — od kwietnia 2012 nastąpił spadek o dwa punkty procentowe do 111 punktów.
  • Odsetek polskich przedsiębiorstw, które odnotowały wzrost przychodów zmniejszył się od kwietnia 2012 z 55 proc. do 49 proc., przy czym ich zyski spadły z 43 proc. do 41 proc.
  • Prawie dwie trzecie (64 proc.) osób ankietowanych w Polsce deklaruje jednak zadowolenie z rządowych strategii wsparcia biznesu.
  • Poniższe kwestie stanowią największe wyzwanie dla małych i rozpoczynających działalność firm:
    • sprzedaż (50 proc.)
    • budowanie sieci kontaktów (43 proc.)
    • zadania administracyjne (36 proc.)
  • Ankietowani wymienili także najważniejsze rozwiązania, które ich zdaniem powinien wprowadzić rząd, by znacząco pomóc małym i rozpoczynającym działalność firmom. Są to:
    • ulgi podatkowe (72 proc.)
    • usługi informacyjne (53 proc.)
    • nisko oprocentowane pożyczki (48 proc.)

– Nie ma wątpliwości, że od kwietniowego raportu dotyczącego poziomu poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego w kwestii zaufania w biznesie odnotowano zastój połączony ze znaczącym spadkiem w niektórych szybko rozwijających się krajach — stwierdził Krzysztof Rudyk, Country Manager Regus w Polsce. – Wszystko wskazuje na to, że ponosimy konsekwencje spowolnienia handlu w europejskich i zachodnich gospodarkach, na które dodatkowy wpływ miały czynniki krajowe. Optymistycznie nastraja jednak ogólna liczba firm notujących stabilny wzrost dochodów i jednocześnie delikatny wzrost zysków.

Jako czynniki mogące poprawić sytuację finansową mniejszych firm, ankietowani podali przystępne i elastyczne usługi biznesowe — szczególnie powiązane z kosztami ogólnymi, takie jak oferta przestrzeni pracy i wsparcie w kwestiach administracji czy sprzedaży i marketingu. Przykładowo 45 proc. ankietowanych podaje, że jeden z głównych problemów w czasie kryzysu stanowią mało elastyczne oferty dzierżawy pomieszczeń. Elastyczne usługi pozwalają firmom na więcej swobody i wygospodarowanie finansów na inwestycje, bez potrzeby zaciągania kredytu w czasie, kiedy tak trudno o jego zabezpieczenie.

Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego Regus
W każdej edycji raportu Business Tracker Regus przedstawia zaktualizowany Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego. Indeks ten jest miarą uformowaną na podstawie perspektyw łączących aktualne trendy dotyczące przychodów i zysków z poglądami na oczekiwaną poprawę gospodarczą w nadchodzących miesiącach i ma za zadanie dostarczyć firmom punkt odniesienia w zakresie kluczowych wartości badania. W pierwszej edycji raportu Regus Business Tracker we wrześniu 2009 roku średnią testową ustalono na poziomie 100.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: