eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne IV 2012

Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne IV 2012

2012-04-19 09:47

Według globalnych badań przeprowadzonych przez firmę Regus od września ubiegłego roku poczucie bezpieczeństwa inwestycyjnego wśród polskich firm zmniejszyło się o 9 punktów i osiągnęło poziom 117 punktów. Jest to kontynuacja spadku odnotowanego w poprzednim badaniu przeprowadzonym pomiędzy marcem i wrześniem 2011 r.

Przeczytaj także: Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne

Liczba firm, które zadeklarowały wzrost dochodu, zmniejszyła się do 55% w porównaniu do 64% sześć miesięcy temu. O 10% zmniejszyła się także liczba firm, które odnotowały wzrost zysków (43%). Pamiętając o potrzebie ograniczania kosztów na rzecz osiągnięcia trwałego wzrostu, za najbardziej skuteczne środki zapewniające cięcia kosztów w nadchodzących miesiącach firmy uznają: zwiększenie zakresu współpracy z dostawcami zewnętrznymi, skrócenie łańcucha dostaw oraz zwiększenie przetwarzania w chmurze w zastosowaniach informatycznych.

Badania pokazały, że:
  • Respondenci uznali zwiększenie zakresu współpracy z dostawcami zewnętrznymi (43%), skrócenie łańcucha dostaw (43%) oraz zwiększenie przetwarzania w chmurze w zastosowaniach informatycznych (42%) za te obszary, dzięki którym firmy mogą poczynić największe oszczędności bez zahamowania wzrostu przedsiębiorstwa;
  • Polskie firmy informują, iż do wzmocnienia przyszłej stabilności biznesowej jako platformy do osiągnięcia wzrostu w największym stopniu przyczyniłby się szerszy dostęp do klientów firmy (69%) oraz większe wykorzystanie telepracy (35%);
  • W ujęciu globalnym Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego jest niższy dla małych (107) niż dla dużych (124) firm.

- Poczucie bezpieczeństwa polskiego biznesu, którego poziom był już i tak niski w poprzednim badaniu wykonanym pomiędzy marcem a wrześniem 2011 r., obniżyło się po raz kolejny. Zmniejszeniu uległa liczba firm notujących zysk i dochód, nie powinno zatem dziwić, że aby wykorzystać okazje do osiągnięcia zrównoważonego wzrostu, firmy nadal szukają sposobów cięcia kosztów ogólnych bez narażania swoich perspektyw rozwoju - mówi Krzysztof Rudyk, Country Manager Regus w Polsce.

Respondenci potwierdzają, że przede wszystkim zwracają się ku bardziej elastycznym praktykom pracy, deklarując, że telepraca może poprawić stabilność biznesową będącą platformą do osiągnięcia wzrostu w przyszłości. - Ponieważ na rynku są już dostępne rozwiązania z zakresu elastycznych miejsc pracy, nie ma wątpliwości, że liczba firm korzystających z bardziej aktywnych i skalowalnych konfiguracji będzie w nadchodzących latach wzrastać – dodaje Krzysztof Rudyk.

Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego Regus
W każdej edycji raport Śledzenia Inwestycyjnego Regus przedstawia zaktualizowany Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego. Indeks ten jest miarą stworzoną na podstawie całości pozytywnych i patrzących w przyszłość wyników, łączących narastające od początku roku przychody i zyski z widokami na oczekiwaną poprawę gospodarczą w nadchodzących miesiącach, i został zaprojektowany, aby dostarczyć firmom pojedynczy punkt odniesienia w zakresie kluczowych wartości badania. Średnia testowa została ustalona na poziomie 100 w pierwszej edycji Śledzenia Inwestycyjnego Regus we wrześniu 2009 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: