eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2013

Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2013

2013-10-28 12:50

Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2013

23% firm planuje zmniejszenie stałej przestrzeni biurowej © Goran Bogicevic - Fotolia.com

Jak wynika z najnowszej ankiety firmy Regus, w szybko rozwijających się gospodarkach — takich jak Polska — nastąpił spadek poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego, co spowodowało zmniejszenie różnicy między wskaźnikami dotyczącymi krajów rozwijających się, a wskaźnikami dla dojrzałych rynków. Powodem jest dążenie do podwyższenia wydajności, która staje się głównym czynnikiem umożliwiającym zachowanie konkurencyjności bez konieczności ograniczania rozwoju. Badanie pokazuje, że w skali globalnej firmy priorytetowo traktują rozwiązania umożliwiające cięcie kosztów, takie jak zatrzymywanie utalentowanych pracowników czy elastyczny wynajem powierzchni biurowych, aby zyskać maksymalną przewagę, bazując na istniejących zasobach oraz móc rozwijać się szybko i elastycznie.

Przeczytaj także: Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne IV 2013

Najnowsza ankieta firmy Regus badająca wskaźnik poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego (Business Confidence Index, BCI) przeprowadzona wśród ponad 20 tysięcy menedżerów wyższego szczebla w 95 krajach wykazała wzrost poziomu bezpieczeństwa o pięć punktów w 109 dojrzałych gospodarkach oraz spadek o dziewięć punktów w przypadku 117 rynków wschodzących. W Polsce wskaźnik optymizmu wśród firm obniżył się z 112 punktów w kwietniu 2013 r. do 102 — znacznie poniżej światowej średniej, wynoszącej 113 punktów.

Z raportu wynika również, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy polskie przedsiębiorstwa będą koncentrowały się na poszukiwaniu atrakcyjnych cenowo dostawców usług, aby zoptymalizować procesy biznesowe i maksymalnie wykorzystać istniejące zasoby bez przekreślania planów rozwoju.

Mark Dixon, dyrektor naczelny firmy Regus, tak komentuje wyniki badania: „Podczas gdy dojrzałe gospodarki wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa wynikające z optymistycznych prognoz gospodarczych, wschodzące rynki zwalniają tempo rozwoju. Jest to następstwem działań przedsiębiorstw dążących do zwiększenia wydajności. Z naszej ankiety wynika również, że korzystanie z elastycznych rozwiązań w zakresie wynajmu powierzchni biurowych może mieć znaczący wpływ na wyniki finansowe firmy, ponieważ stymuluje jej stabilny rozwój”.

fot. Goran Bogicevic - Fotolia.com

23% firm planuje zmniejszenie stałej przestrzeni biurowej

Badanie pokazuje, że w skali globalnej firmy priorytetowo traktują rozwiązania umożliwiające cięcie kosztów, takie jak zatrzymywanie utalentowanych pracowników czy elastyczny wynajem powierzchni biurowych, aby zyskać maksymalną przewagę, bazując na istniejących zasobach oraz móc rozwijać się szybko i elastycznie.


Inne wnioski wynikające z badania BCI:
  • Liczba polskich firm, które odnotowały wzrost dochodu, zmniejszyła się z 46% do 44%
  • Cztery najważniejsze czynniki wpływające na zwiększenie wydajności w Polsce to:
    • atrakcyjne ceny dostawców usług (59%)
    • wyższy zwrot z inwestycji w reklamę i marketing (45%)
    • wyższy poziom zatrzymania pracowników (37%)
    • niższe koszty zatrudnienia (32%)
  • 23% firm planuje zmniejszenie stałej przestrzeni biurowej

Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego Regus
W każdej edycji raportu Business Tracker Regus przedstawia zaktualizowany Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego. Indeks ten jest miarą uformowaną na podstawie perspektyw łączących aktualne trendy dotyczące przychodów i zysków z poglądami na oczekiwaną poprawę gospodarczą w nadchodzących miesiącach i ma za zadanie dostarczyć firmom punkt odniesienia w zakresie kluczowych wartości badania. W pierwszej edycji raportu Regus Business Tracker we wrześniu 2009 roku średnią testową ustalono na poziomie 100.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: