eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2010

2010-07-07 09:46

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2010


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks kwartalny popytu wprawdzie nieco osłabł, z 36 do 33 punktów, ale indeks roczny pozostaje od dwóch miesięcy na najwyższym w tym roku poziomie 40 pkt. Dodatnia różnica do indeksu kwartalnego oznacza oczekiwanie poprawy w kolejnych kwartałach, chociaż indeks popytu ciągle znajduje się znacznie poniżej połowy skali, co nie sugeruje zbyt silnego ożywienia popytu w tym roku. Można nadal liczyć na eksport, który powrócił już do poziomu miesięcznego wolumenu sprzed załamania kryzysowego, ale dalsza jego poprawa zagrożona jest niepewnością koniunktury światowej i kursem złotego. Dobrym sygnałem dla nadchodzącego półrocza jest obserwowana poprawa na rynku pracy w postaci odwrócenia negatywnej dynamiki zatrudnienia oraz płacy realnej. W efekcie mamy pierwszy od prawie półtora roku znaczący realny przyrost funduszu płac, co obok wzrostu eksportu może być istotnym czynnikiem ożywienia w drugiej połowie roku.
Utrzymanie dynamiki konsumpcji jest niezbędne dla zrównoważenia ewentualnego dalszego spadku wydatków inwestycyjnych, oraz spodziewanego ograniczenia dynamiki zapasów, czy pogorszenia eksportu netto w najbliższych kwartałach. Nadzieję budzi wyższy niż w ubiegłym roku napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich, mimo zawirowań w gospodarce światowej.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeks finansów kwartalny poprawił się o trzy punkty do 45 pkt, podobnie jak indeks półroczny, natomiast indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 46 pkt. Indeksy znajdują się poniżej połowy skali, chociaż wyniki finansowe samego sektora przedsiębiorstw są stosunkowo dobre. Jednak niepokój budzi załamanie się działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, co jest widoczne w permanentnym spadku akcji kredytowej banków. Chociaż banki mimo kryzysu wzmocniły swą pozycję kapitałową oraz bazę depozytową i są już od przynajmniej pół roku dobrze przygotowane do zwiększenia akcji kredytowej, to dopiero w ostatnim miesiącu po raz pierwszy właściwie od roku odnotowano niewielki dodatni przyrost kredytu dla przedsiębiorstw. Istnieje nadal bariera popytowa hamująca inwestycje, bo przedsiębiorstwa mają nadwyżki mocy wytwórczych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeks makroekonomiczny nie uległ zmianie w perspektywie kwartalnej, lecz obniżył się o jeden punkt w horyzoncie rocznym, do 39 pkt. Niestety oba indeksy znajdują się poniżej połowy skali. Na bieżąco mamy wyraźną poprawę, jak malejąca inflacja, rosnące zatrudnienie, niższy niż planowany deficyt budżetowy, a deficyt w obrotach bieżących z zagranicą pozostaje pod kontrolą i jest pokryty napływem inwestycji zagranicznych. Pozostaje jednak niepokój o stan finansów publicznych w dłuższej perspektywie, zwłaszcza w kontekście utrudniających finansowanie długu wydarzeń w wysoko zadłużonych krajach Eurolandu, stąd indeks roczny jest aż cztery punkty poniżej kwartalnego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeksy wpływu czynników politycznych, kwartalny i roczny, podniosły się do poziomu 56 pkt, co stanowi w obu przypadkach lokalne maksimum. W tej chwili indeks czynników jako jedyny pozostaje powyżej połowy skali.

Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP Lewiatan: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: