eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2010

2010-06-09 13:25

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju odnotował jednopunktową korektę w dół do 41 pkt. w notowaniu kwartalnym i 43 pkt. w notowaniu rocznym. Ostatnie spadki sprzedaży detalicznej nie wróżą łatwego utrzymania stabilnego popytu globalnego, tym bardziej, że przedsiębiorstwa wyraźnie wstrzymują się z inwestycjami. Na szczęście można zaobserwować odwrócenie spadkowej tendencji w dynamice popytu konsumpcyjnego, co jest związane z powrotem dodatniej dynamiki funduszu płac. Nadzieję budzi też wzrost napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2010

Indeks kwartalny, półroczny i roczny Indeks Biznesu PKPP Lewiatan, po wyraźnej poprawie w ub. miesiącu, odnotował teraz jednopunktową korektę w dół do 41 pkt. w notowaniu kwartalnym i do 43 pkt. w notowaniu rocznym. Indeks roczny niewiele wyprzedza bieżący indeks kwartalny, co skłania raczej do ostrożnej prognozy dalszej poprawy koniunktury w tym roku. Zdaniem ekspertów osiągnięte w I kwartale tempo wzrostu trudno będzie poprawić, gdyż w bieżącym kwartale czeka nas raczej spowolnienie, czego zapowiedzią mogą być obniżenie tempa sprzedaży detalicznej i nagłe załamanie inwestycji. Ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej, obserwowane zwłaszcza w końcówce pierwszego kwartału, może się nie utrzymać z powodu niekorzystnych zjawisk pogodowych w kraju i nowych ognisk kryzysowych w finansach międzynarodowych związanych z nadmiernym zadłużeniem niektórych krajów Eurolandu. Wprawdzie dynamika produkcji sprzedanej przemysłu rośnie już od pół roku, jednak ostatnie spadki sprzedaży detalicznej nie wróżą łatwego utrzymania stabilnego popytu globalnego, tym bardziej że przedsiębiorstwa wyraźnie wstrzymują się z inwestycjami, a koniunktura u naszych partnerów handlowych zagranicą nie bardzo się poprawia. Produkcja przemysłowa w dużej mierze była dotąd napędzana eksportem i odtwarzaniem zapasów. To drugie ma swoje granice, a dalsze wzmocnienie eksportu zależy od poprawy koniunktury na świecie. Możemy bardziej liczyć na poprawę popytu konsumpcyjnego, ale to raczej w drugiej połowie roku, gdy utrwali się notowane od dwóch miesięcy dodatnie tempo wzrostu funduszu płac.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Po dużym skoku w górę w poprzednim miesiącu, indeks kwartalny popytu nie uległ zmianie, pozostając na poziomie 36 pkt., a indeks roczny poprawił się o trzy punkty, do 40 pkt., zwiększając różnicę do indeksu kwartalnego. Wydaje się, że dalsze spadki popytu zostały zahamowane, ale indeks nie wskazuje na wyraźny trend nadal wzmacniający ożywienie popytu, zarówno krajowego jak i zagranicznego. PKPP Lewiatan podaje, iż notowania indeksu popytu ciągle pozostają poniżej połowy skali. Wprawdzie eksport powrócił już do poziomu miesięcznego wolumenu sprzed załamania kryzysowego, ale dalsza jego poprawa zagrożona jest niepewnością koniunktury światowej i kursem złotego. Na szczęście obserwujemy odwrócenie wcześniejszej spadkowej tendencji w dynamice popytu konsumpcyjnego, co jest związane z powrotem od dwóch miesięcy dodatniej dynamiki funduszu płac, a dynamika konsumpcji istotnie przyspieszyła już w I. kwartale. Utrzymanie dynamiki konsumpcji przynajmniej na tym poziomie jest niezbędne dla zrównoważenia ewentualnego dalszego spadku wydatków inwestycyjnych, ograniczenia dynamiki zapasów i pogorszenia salda eksportu netto w najbliższych kwartałach. Nadzieję budzi wzrost napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Należy się jednak spodziewać, że w najbliższym czasie pozostaniemy nadal w sytuacji luki popytowej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: