eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2010

2010-05-07 11:25

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wzrósł aż o osiem punktów, w stosunku do ostatniego notowania. Eksperci przypuszczają, że ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej, zaobserwowane zwłaszcza w końcówce I kwartału utrzyma się, a nawet wzmocni w II kwartale, który może okazać się najlepszy w tym roku. Zmniejsza się ryzyko dalszego ochłodzenia popytu wewnętrznego, które mogło stać się groźne w razie równoczesnego pogorszenia wyników eksportu netto. Główne czynniki zagrożenia wzrostu koncentrują się teraz w obszarze finansów publicznych.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2010

Indeks kwartalny, półroczny i roczny Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu w notowaniu na drugi kwartał zarejestrował znaczną poprawę, bo aż o osiem punktów w stosunku do ostatniego notowania. Indeks kwartalny wyniósł 42 pkt. Poprawiły się również, chociaż mniej spektakularnie, bo tylko po dwa punkty, indeksy półroczny i roczny. Ten ostatni wyniósł 44 pkt., czyli już niewiele wyprzedza bieżący indeks kwartalny. Można przypuszczać, że ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej, zaobserwowane zwłaszcza w końcówce pierwszego kwartału utrzyma się. a nawet wzmocni w drugim kwartale, który może się nawet okazać najlepszy w tym roku. „O ile dynamika produkcji sprzedanej przemysłu rosła już od kilku miesięcy, za co odpowiedzialny był głównie eksport, to w ostatnim miesiącu nastąpiła też poprawa dynamiki sprzedaży detalicznej, co można już łączyć z odbiciem w górę płac i zahamowaniem spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw” - komentuje dr Stanisław Kubielas. W rezultacie w ub. miesiącu po raz pierwszy od roku zanotowaliśmy realny wzrost funduszu płac. Zmniejsza to ryzyko dalszego ochłodzenia popytu wewnętrznego, co mogłoby stać się groźne w razie równoczesnego pogorszenia wyników eksportu netto, czy to na skutek aprecjacji waluty krajowej, czy szybszego przyspieszenia importu niż eksportu w trakcie dalszego ożywienia. Główne czynniki ryzyka koncentrują się teraz w obszarze finansów publicznych, szczególnie wobec nowego źródła destabilizacji międzynarodowych rynków finansowych, jakim są kryzysy fiskalne niektórych wysoko zadłużonych krajów Eurolandu.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Największy wzrost odnotował w kwietniu indeks kwartalny popytu na drugi kwartał. W porównaniu z ostatnim notowaniem z pierwszego kwartału jest to skok o trzynaście punktów do poziomu 36 pkt. Również indeks roczny poprawił swe notowania o dwa punkty, niewiele różniąc się teraz od indeksu kwartalnego. Wydaje się, że ożywienie popytu, zarówno krajowego jak i zagranicznego, w drugim kwartale osiągnie swoje tegoroczne możliwości. Z jednej strony silne wzrosty sprzedaży eksportowej od kilku miesięcy przywróciły poziom miesięcznego wolumenu eksportu sprzed załamania kryzysowego. Z drugiej strony PKPP Lewiatan obserwuje chyba właśnie odwrócenie spadkowej tendencji w dynamice popytu konsumpcyjnego, związane z powrotem dodatniej dynamiki funduszu płac. Obie korzystne tendencje natrafiają jednak na pewne ograniczenia. Dynamikę eksportu może przyhamować wzmocnienie złotego, a dynamikę funduszu płac sytuacja na rynku pracy z ciągle wysokim bezrobociem. Potwierdza to nadal stosunkowo niski poziom indeksów popytu, mimo spektakularnego wzrostu indeksu kwartalnego. Eksperci spodziewają się istotnej poprawy w tym kwartale, jednak w najbliższym czasie pozostaniemy nadal w sytuacji luki popytowej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: