eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w edukacji przynosi zadowolenie

Praca w edukacji przynosi zadowolenie

2010-06-09 13:45

Praca w edukacji przynosi zadowolenie

© fot. mat. prasowe

Według Indeksu Satysfakcji Pracowników, opracowanego zgodnie z metodologią TRI*M, najbardziej zadowolone z pracy są osoby zatrudnione w branży edukacyjnej. Wartość indeksu TRI*M dla tego sektora ukształtowała się na poziomie 80 punktów, co świadczy o bardzo wysokim zadowoleniu z miejsca zatrudnienia. Poziom zadowolenia pracowników edukacji wzrósł znacznie w stosunku do ostatniego pomiaru z 2009 roku.

Przeczytaj także: Satysfakcja Polaków z pracy 2010

Dla porównania, ogólna satysfakcja Polaków z pracy w 2010 roku kształtuje się na poziomie 52 punktów i chociaż jest to wynik o 3 punkty wyższy niż w ubiegłym roku, wartość indeksu TRI*M na tym poziomie świadczy o umiarkowanym zadowoleniu respondentów ze swojej sytuacji zawodowej.

Z badania kondycji polskich pracowników wynika, że w 2010 roku najbardziej usatysfakcjonowane są osoby zatrudnione w branży edukacyjnej, obejmującej zarówno szkolnictwo, jak i organizacje wspomagające edukację (m.in. doradztwo edukacyjno-zawodowe, komisje egzaminacyjne) oraz pozaszkolne formy edukacji (kursy, zajęcia sportowe, szkoły jazdy, placówki szkolenia praktycznego itp.).

Indeks TRI*M na poziomie 80 punktów świadczy o bardzo wysokim poziomie zaangażowania pracowników tej branży, a także o ich zadowoleniu ze swojego miejsca pracy i pełnionych obowiązków. Poziom indeksu jest znacznie wyższy niż w przypadku wszystkich polskich pracowników niezależnie od branży (indeks TRI*M na poziomie 52 punktów).

Znaczna grupa pracowników edukacji (42%) to entuzjaści swojej profesji – silnie identyfikują się z celami instytucji, w których pracują, są wysoce lojalni wobec pracodawcy, a co ważne – często przejawiają własną inicjatywę w działaniach na rzecz przedsiębiorstwa. Trzech na czterech pracowników branży edukacyjnej przyznaje, że praca w tym sektorze jest godna polecenia innym osobom (76%), natomiast 89% deklaruje, że ponownie aplikowałaby na swoje stanowisko.

fot. mat. prasowe

Biorąc pod uwagę wyniki badań z 2009 roku okazuje się, że pracownicy edukacji dopiero w ciągu ostatnich miesięcy zaczęli cenić swoją pracę. Poziom satysfakcji z pracy w tym sektorze w 2009 roku wyniósł 58 punktów w skali TRI*M, co wskazywało na umiarkowane zadowolenie z pracy. Poprawa ocen pracy w edukacji może wynikać z przywracania funduszy szkoleniowych w firmach wstrzymanych w czasie osłabienia koniunktury gospodarczej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: