eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w edukacji przynosi zadowolenie

Praca w edukacji przynosi zadowolenie

2010-06-09 13:45

Przeczytaj także: Satysfakcja Polaków z pracy 2010


Największy spadek satysfakcji z pracy w 2010 roku odnotowano wśród pracowników sektora produkcji. O ile w 2009 r. wartość indeksu TRI*M dla tej branży nie odbiegała istotnie od ogółu Polaków (49 dla Polski, 46 dla pracowników produkcji), tak już w 2010 r. jest on znacznie niższy niż w przypadku pozostałych branż (52 punktów dla wszystkich polskich pracowników, 41 - dla pracowników produkcji). Mimo to, ponad połowa badanych zatrudnionych w tej branży rekomendowałaby pracę sektorze produkcyjnym swoim znajomym (55%), natomiast 44% pracowników produkcji powtórnie aplikowałoby na zajmowane przez siebie aktualnie stanowisko. Pracownicy produkcji krytycznie postrzegają swoje miejsce zatrudnienia. Jedynie co piąty pozytywnie ocenia pozycję konkurencyjną swojego pracodawcy.

„Poprawa nastrojów pracowniczych, jaką odnotowano w 2010 roku, dotyczy przede wszystkim pracowników edukacji, administracji państwowej oraz osób zajmujących się pozostałą działalnością usługową, w tym komunalną, indywidualną oraz socjalną. Co ciekawe, wartości Indeksu Satysfakcji Pracowników w tych branżach są również wyższe od średniej europejskiej (indeks TRI*M 60 punktów), co oznacza, że pracownicy tych sektorów są bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji zawodowej niż statystyczny Europejczyk” - komentuje Marta Openchowska, Badacz Rynku w Sektorze Badań Finansowych i Usług Profesjonalnych TNS OBOP.

Informacje o badaniu:
Dane pochodzą z badania kondycji polskich pracowników prowadzonego cyklicznie przez TNS OBOP. Jest to badanie face-to-face typu omnibusowego, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków, będących pracownikami najemnymi, pracującymi na umowę o pracę lub na kontrakcie, w wieku powyżej 15. roku życia. Badanie zrealizowano w lutym w latach 2007 – 2010. Na otrzymanych danych zostały przeprowadzone analizy, zgodnie z metodologią TRI*M.

TRI*M- to narzędzie służące zarządzaniu satysfakcją i motywacją pracowników. Nazwa pochodzi od idei 3 x M, czyli Measuring (pomiar), Managing (zarządzanie w oparciu o wyniki pomiaru) oraz Monitoring (śledzenie efektów podjętych działań ich korygowanie).

Indeks TRI*M jest wystandaryzowaną miarą, odzwierciedlającą poziom ogólnej satysfakcji pracowników w danej firmie. Indeks (mogący przyjmować wartości od -66 do +134) uwzględnia także poziom ich zaangażowania i lojalności, co z kolei rzutuje na osiągane w pracy wyniki. Jego zastosowanie pozwala na dokonywanie porównań pomiędzy firmami różnej wielkości, z odmiennych branż czy nawet pochodzących z różnych krajów.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: