eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor prywatny czy budżetówka? Gdzie pracuje się lepiej?

Sektor prywatny czy budżetówka? Gdzie pracuje się lepiej?

2015-02-27 12:28

Sektor prywatny czy budżetówka? Gdzie pracuje się lepiej?

Pracownicy © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

"Uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy" - taką opinię formułuje 47 procent pracowników sektora prywatnego oraz 39 procent zatrudnionych w firmach z udziałem skarbu państwa oraz administracji państwowej. Większe zadowolenie ze środowiska pracy deklarują również osoby pracujące w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego. To niektóre z wniosków płynących z corocznego, ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego na początku lutego na zlecenie instytutu Great Place to Work®.

Przeczytaj także: Motywacja do pracy spada

Niespełna połowa pracowników (47%) sektora prywatnego deklaruje, że miejsce ich pracy jest wyjątkowe i przyjazne. W przypadku osób zatrudnionych w administracji państwowej i spółkach skarbu państwa odsetek zadowolonych jest jeszcze mniejszy (39%).

fot. mat. prasowe

Uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy

Bardziej zadowoleni ze środowiska pracy są pracownicy zatrudnieni w sektorze prywatnym z udziałem kapitału zagranicznego.


Okazało się również, że pracownicy firm z kapitałem zagranicznym są nieco bardziej zadowoleni ze środowiska pracy w porównaniu do zatrudnionych w firmach o kapitale krajowym czy mieszanym (odpowiednio 47 proc., 43 proc. i 43 proc. osób zadowolonych).

Jak wynika z przeprowadzonej analizy statystycznej, do czynników mających najsilniejszy związek z ogólną opinię pracownika o pracodawcy należą: (1) przekonanie, że firma jest zarządzana uczciwie, (2) poczucie, że w pracowniku dostrzega się nie tylko pracownika, ale także człowieka oraz (3) partnerskie traktowanie pracownika, bez względu na zajmowaną pozycję w hierarchii firmy. We wszystkich tych trzech aspektach firmy prywatne wypadły najlepiej.

fot. mat. prasowe

Czynniki mające najsilniejszy związek z ogólną opinią pracownika o pracodawcy wg sektorów

Bez wątpienia związek z pracodawcą buduje przekonanie, że firma jest zarządzana uczciwie.


Ponad połowa osób zatrudnionych w firmach prywatnych uważa, że ich firmy prowadzone są w sposób uczciwy i etyczny, kierownictwo dostrzega w nich nie tylko pracowników, ale i po prostu ludzi i że niezależnie od stanowiska są traktowani jako pełnoprawni członkowie zespołu. Pracownicy sektora administracji państwowej są nieco bardziej wstrzemięźliwi w swoich opiniach, ale to opinie pracowników spółek skarbu państwa powinny szczególnie niepokoić: jedynie 1/3 zatrudnionych przez firmy z udziałem skarbu państwa jest skłonna zgodzić się ze stwierdzeniem, że ich firma zarządzana jest etycznie i uczciwie, a w pracownikach dostrzega się ludzi.

Rozkład odpowiedzi na te same pytania w podziale na firmy o kapitale krajowym, zagranicznym i mieszanym nie daje już jednak tak jednoznacznego obrazu, ze zdecydowanym wskazaniem na jedną kategorię firm.

fot. mat. prasowe

Czynniki mające najsilniejszy związek z ogólną opinią pracownika o pracodawcy wg kapitału

Ponad połowa osób zatrudnionych w firmach prywatnych uważa, że ich firmy prowadzone są w sposób uczciwy i etyczny


O ile przekonanie, że firma jest zarządzana uczciwie i etycznie jest najczęstsze wśród pracowników firm z kapitałem zagranicznym, to pracownicy rodzimych firm mają najlepsze (choć dalekie od ideału) opinie o swoich pracodawcach, jeśli chodzi o „ludzkie” i partnerskie podejście do pracownika.

Najsurowsze spojrzenie na pracodawców w poruszanych tu kwestiach mają osoby należące do związków zawodowych (186 ankietowanych osób przyznało się do przynależności związkowej). Tylko 41 proc. związkowców uważa, że kierownictwo prowadzi firmę w sposób uczciwy i etyczny, przy 50 proc. tak myślących osobach niezrzeszonych. Członkowie związków zawodowych są także bardziej krytyczni w pozostałych kwestiach – dotyczących dostrzegania w pracownikach ludzi (38 proc. ocen pozytywnych, czyli aż o 11 punktów procentowych mniej w porównaniu do osób niezrzeszonych) oraz partnerskiego traktowania pracowników (49 proc. opinii pozytywnych; o 6 punktów procentowych mniej w porównaniu do osób niezrzeszonych).

fot. mat. prasowe

Przynależność do związków zawodowych a opinie o pracodawcy

Badanie wyraźnie pokazuje, że osoby, które nie należą do związków zawodowych częściej mają dobre zdanie o zatrudniających.


Nie oznacza to jednak, że związkowcy negują wszystkie aspekty środowiska pracy. Po podsumowaniu wszystkich „plusów i minusów”, 40% osób należących do związków zawodowych zadeklarowało jednak, że uważa swoją firmę za wspaniałe miejsce pracy.

Przeczytaj także

Przetargi - raport I 2015

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: