eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2010

2010-06-09 13:25

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2010


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów spadły, kwartalny o siedem punktów do 42 pkt., a indeks roczny, który do tej pory przekraczał połowę skali, obniżył się do 47 pkt. Wyniki finansowe przedsiębiorstw po I. kwartale wskazują dalej na stosunkowo dobrą kondycję finansową sektora, chociaż sygnalizują stopniowe pogarszanie się niektórych wskaźników, jak np. rentowność sprzedaży. Niepokój budzi załamanie się działalności inwestycyjnej, co jest widoczne także w permanentnym spadku akcji kredytowej banków. Chociaż banki mimo kryzysu wzmocniły swą pozycję kapitałową oraz bazę depozytową i są teraz przygotowane do zwiększenia akcji kredytowej, kredyt korporacyjny ciągle maleje, bo nadal bariera popytowa sprawia, że przedsiębiorstwa mają nadwyżki mocy wytwórczych. Mimo ogólnie bardzo wysokiej płynności finansowej sektora rośnie liczba bankructw, a małe firmy coraz częściej sygnalizują zatory płatnicze.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny uległ niewielkiej poprawie, kwartalny o trzy punkty do 43 pkt., a w skali rocznej o jeden punkt do 40 pkt.. Niestety jest to nadal poniżej połowy skali. Niewielka poprawa wynika z faktu, że maleje inflacja, wolniej niż planowano rośnie deficyt budżetowy, a deficyt w obrotach bieżących z zagranicą pozostaje pod kontrolą mimo przyspieszenia importu w związku z ożywieniem. Pozostaje jednak niepokój o stan finansów publicznych w dłuższej perspektywie, zwłaszcza w kontekście utrudniających finansowanie długu wydarzeń w wysoko zadłużonych krajach Eurolandu, stąd indeks roczny jest poniżej kwartalnego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych w ujęciu kwartalnym nie uległ zmianie (54 pkt.), natomiast indeks roczny odnotował niewielki dwupunktowy spadek do 55 pkt. W tej chwili jako indeks czynników jedyny pozostaje powyżej połowy skali. Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.
EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Halina Wasilewska-Trenkner, Bohdan Wyżnikiewicz.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: