eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik optymizmu - VI 2004

Wskaźnik optymizmu - VI 2004

2004-06-23 00:53

Wskaźnik optymizmu - VI 2004

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W czerwcu nastąpiła spodziewana korekta optymizmu konsumentów. Bardzo duży wzrost w ubiegłym miesiącu sugerował, że kolejny miesiąc powinien przynieść ochłodzenie nastrojów. Tak się stało, choć spadek optymizmu w czerwcu okazał się bardzo niewielki. Być może jest to zapowiedź bardziej trwałej poprawy nastrojów konsumenckich w najbliższym czasie.

Przeczytaj także: Wybuch optymizmu w maju

Wskaźnik optymizmu konsumentów przyjmuje obecnie wartość 82,15 pkt. (spadek o 1,02 pkt.), wskaźnik klimatu gospodarczego i skłonności do zakupów obniżyły się jeszcze mniej i przyjmują odpowiednio wartości: 73,73 pkt i 87,89 pkt.

Nieznacznym zmianom nastrojów konsumenckich w odniesieniu do oceny sytuacji gospodarczej w kraju oraz sytuacji materialnej gospodarstw domowych towarzyszyło znaczące obniżenie obaw o wzrost cen w najbliższych miesiącach. Konsumenci przekonali się, że wbrew zapowiedziom ceny większości produktów nie wzrosły po przystąpieniu Polski do UE. W efekcie wskaźnik obaw przed wzrostem inflacji obniżył się w czerwcu o 9,43 pkt.

Ponadto, pomimo danych o malejącym bezrobociu, w czerwcu o 6 punktów procentowych wzrósł odsetek osób, których zdaniem bezrobocie w najbliższych 12 miesiącach będzie rosło.


Wskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań zadawanych w sondażu Ipsos na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Ostatnie badanie przeprowadzono między 4 a 8 czerwca 2004 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1003 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy
niż (+/-) 3,2% na poziomie ufności 0,95.

oprac. : Ipsos Ipsos

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: