eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nastroje informatyczne MSP

Nastroje informatyczne MSP

2004-06-23 01:43

Podczas konferencji prasowej 15 czerwca ogłoszono wyniki trzeciej edycji badań nad stopniem wykorzystania technik informacyjnych w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach. Badanie sfinansował polski oddział firmy Microsoft, a opracowali je specjaliści z Zakładu Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego Szkoły Głównej Handlowej oraz niezależni analitycy branży informatycznej.

Przeczytaj także: Polskie firmy nie wytrzymają?

Wskaźnik MSI będący wynikiem tych badań jest barometrem nastrojów i oczekiwań co do potrzeby wprowadzania rozwiązań IT. Określa się go również jako wskaźnik koniunktury informatycznej. Przedsięwzięcia informatyczne i telekomunikacyjne zajmują bowiem szczególne miejsce w planach inwestycyjnych i rozwojowych małych i średnich firm, odzwierciedlając ich gotowość do modernizacji i sygnalizując ocenę zbliżających się zmian w gospodarce.

W porównaniu z analogicznym badaniem w lutym 2004 wskaźnik MSI wzrósł z poziomu 1,53 i wynosi obecnie 1,72. Wzrost MSI oznacza więc zwiększenie optymizmu małych i średnich przedsiębiorców. Analitycy przewidują, że jest to prawdopodobnie rezultat coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki, stopniowego oswajania się z członkostwem Polski w UE oraz zobojętnieniem na pogłębiającą się destabilizację polityczną kraju.

Zdaniem dr Michała Golińskiego, kierownika Zakładu Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego SGH, zadawalający jest wzrost optymizmu krajowych przedsiębiorców z sektora firm małych i średnich oraz fakt, że coraz lepiej oceniają oni swoją kondycję. - Właściciele firm znużeni ciągłymi zawirowaniami na scenie politycznej przestali zwracać uwagę na to, co dzieje się na szczytach władzy, koncentrując się na swej działalności zgodnie z hasłem: "Byle nam tylko nie przeszkadzali" - powiedział Goliński. Powodem do zmartwień jest według niego brak zamierzeń inwestycyjnych w zakresie technik informacyjnych i nikłe zainteresowanie unijnymi funduszami pomocowymi, które mogłyby stać się istotnym źródłem finansowania infrastruktury IT polskich firm.

Według Tomasza Kulisiewicza, analityka rynku teleinformatycznego, jednego z autorów raportu wyniki 3. edycji badania MSI dają podstawy do umiarkowanego optymizmu. - Właściciele małych i średnich firm wiedzą, że produkty i usługi informatyczne i telekomunikacyjne są coraz tańsze i coraz łatwiej dostępne także dla ich firm; pytanie, kiedy równie dobrze będą sobie zdawali sprawę, że naprawdę są one im potrzebne w skutecznym prowadzeniu działalności - powiedział. - Dla wykorzystania technologii informacyjnych w sektorze MSP w ciągu najbliższego roku najważniejsze będzie jednak nabycie umiejętności pozyskiwania środków unijnych na inwestycje w IT - dodał Kulisiewwicz.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Marki godne zaufania

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: