eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Informatyczny optymizm przedsiębiorców

Informatyczny optymizm przedsiębiorców

2006-06-19 14:03

Wartość kwartalnego wskaźnika MSI odzwierciedlającego nastroje i oczekiwania ankietowanych przedsiębiorców wobec zastosowań informatyki osiągnęła w maju br. historyczne maksimum i wynosi 1,94. Wartość tę w bieżącej edycji badania podniosło optymistyczne postrzeganie sytuacji ekonomicznej firm przez małych i średnich przedsiębiorców oraz ich chęć do inwestycji w techniki informacyjne.

Przeczytaj także: Rośnie zaplecze informatyczne polskich firm

Sytuacja gospodarcza jest postrzegana jako na tyle dobra, że na koniunkturę i nastroje przedsiębiorców nie mają wpływu żadne uwarunkowania polityczne. Badani przedsiębiorcy prognozują też wzrost popytu ich firm na sprzęt i oprogramowanie. Co ciekawsze - dzieje się tak mimo, że przedsiębiorcy sektora MSP wcale nie są przekonani o wpływie IT na wzrost przychodów czy obniżenie kosztów prowadzenia firm.

"Przedsiębiorcy traktują informatykę jako konieczny element infrastruktury biznesowej, tak jak prąd w gniazdku czy telefon. Nawet nie potrafiąc ocenić bezpośredniego wpływu IT na ich firmy zdają sobie sprawę, że bez komputerów i oprogramowania właściwie nie sposób już działać w biznesie, a więc trzeba w nie inwestować" - sądzi Tomasz Kulisiewicz, analityk zespołu badawczego "Komputer w Firmie".

"Warto zauważyć, że najniższą historycznie wartość - poniżej 0,8% - osiągnął odsetek odpowiedzi deklarujących zmniejszenie zasobów IT. Praktycznie nie istnieją w Polsce firmy zmniejszające wyposażenie w techniki informacyjne." - dodaje dr Michał Goliński, ekspert zespołu, kierujący Zakładem Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego SGH,.

Pytanie dodatkowe w bieżącej edycji badania dotyczyło kwoty, którą firmy skłonne byłyby przeznaczyć rocznie na certyfikat (podpis) elektroniczny. Wyniki pokazują, że choć przedsiębiorcy chcą używać podpisu elektronicznego w kontaktach z administracją, jednakże blisko 50% ankietowanych jest gotowe przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 200 zł rocznie.

"Relatywnie małe kwoty deklarowane przez przedsiębiorców wynikają zapewne z braku wiedzy na temat możliwości wykorzystania podpisu elektronicznego. Jedno z ważniejszych zastosowań, jakim jest wystawianie faktur elektronicznych, jest już "zagospodarowane", gdyż powszechnym zjawiskiem jest wysyłanie faktur w postaci zwykłego załącznika poczty elektronicznej" - uważa Robert Kamiński, organizator badania.

Przeczytaj także: Stagnacja w informatyce Stagnacja w informatyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: