eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Informatyzacja coraz ważniejsza dla sektora MSP

Informatyzacja coraz ważniejsza dla sektora MSP

2007-07-05 00:32

Informatyzacja coraz ważniejsza dla sektora MSP

Czy przyjmując do pracy nowego pracownika sprawdzasz, czy napisał w swoim CV, że umie posługiwać się © fot. mat. prasowe

Rośnie optymizm informatyczny polskich firm sektora MSP. Nastroje właścicieli firm związane z zastosowaniem informatyki są bardzo dobre - wynika z raportu podsumowującego 15. edycję badania koniunktury informatycznej sektora małych i średnich przedsiębiorstw MS Indeks.

Przeczytaj także: Sektor MSP wobec zastosowań informatyki

Wartość zagregowanego wskaźnika MS Indeks w bieżącej edycji badania (maj 2007) wyniosła 2,0 - niemal tyle, ile wynosi historyczne maksimum z listopada 2006 r. (2,01). Istotne są jednak szczegółowe wyniki badania, w którym dwa wskaźniki cząstkowe osiągnęły najwyższe wartości w historii badania. Są to wskaźnik dotyczący przewidywanego popytu na oprogramowanie w nadchodzącym kwartale i wskaźnik oceniający niezależność kondycji firm od bieżących wydarzeń ekonomicznych i politycznych. Wysokie, drugie w historii badania, wartości osiągnęły oba wskaźniki oceniające efektywność ekonomiczną inwestycji w IT – pozytywnie oceniono wpływ takich inwestycji na przychody i koszty funkcjonowania firmy. „Drugie miejsce” w historii badania zajęła także ocena ogólnej sytuacji ekonomicznej firmy.

Jak ocenia dr Michał Goliński, ekspert Stowarzyszenia Komputer w Firmie, które prowadzi badanie od listopada 2003 r., jest to przejaw ostrożnego optymizmu. „Krajowe MSP postrzegają swą kondycję jako dobrą i planują dalsze inwestycje w infrastrukturę informacyjną. Postawa taka jest wynikiem pomyślnej sytuacji gospodarczej Polski (wysokie tempo wzrostu PKB), w powiązaniu z dobrymi perspektywami gospodarki światowej” – ocenia dr Goliński. Dodaje, że być może pewną rolę odgrywa także fala optymizmu, którą można by określić, jako „syndrom Euro 2012”. „Przyczynia się ona do pozytywnej oceny sytuacji ekonomicznej firm i zwiększa gotowość do podejmowania nowych wyzwań i inwestycji” – twierdzi Goliński.

Począwszy od maja 2005 roku systematycznie rośnie przewaga odpowiedzi, że bieżące wydarzenia nie mają wpływu na kondycję firmy nad odpowiedziami, że wpływ taki ma charakter negatywny. Obecnie 67% respondentów nie dostrzega takiego wpływu, wobec 22% oceniających ten wpływ, jako negatywny i 11% – uważających go, jako pozytywny. Według analityków, warto zwrócić uwagę na fakt, iż od dziewięciu edycji badania rośnie emancypacja krajowych firm od sfery polityki.

Od trzech edycji badania odsetek respondentów deklarujących, że ogólna sytuacja ich firmy nie zmieniła się, jest nieco wyższy niż tych, którzy oceniają, że sytuacja firmy uległa poprawie. Tylko około 6% ankietowanych stwierdza pogorszenie. Dlatego też wskaźnik cząstkowy dotyczący ogólnej sytuacji firmy również osiągnął wysoką – drugą w historii badania – wartości.
Przeczytaj także: Nastroje informatyczne MSP Nastroje informatyczne MSP

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: