eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nadal rośnie optymizm polskich MSP

Nadal rośnie optymizm polskich MSP

2006-09-22 12:57

Wartość kwartalnego wskaźnika MSI odzwierciedlającego nastroje i oczekiwania ankietowanych przedsiębiorców wobec zastosowań informatyki po raz kolejny osiągnęła historyczne maksimum i wynosi 2,00. Wartość tę w bieżącej edycji badania podniosło optymistyczne postrzeganie sytuacji ekonomicznej firm przez małych i średnich przedsiębiorców oraz ich chęć do inwestycji w techniki informacyjne.

Przeczytaj także: Rośnie optymizm MSP

Wyniki badania potwierdzają dobrą kondycję polskiej gospodarki - aż sześć spośród dziewięciu wskaźników cząstkowych tworzących indeks osiągnęło wartości najwyższe w historii badania od listopada 2003 r. Wśród badanych przedsiębiorców rośnie przekonanie o pozytywnym wpływie inwestycji w techniki informacyjne na przychody i koszty prowadzonej działalności. W konsekwencji prognozują oni wzrost popytu ich firm na sprzęt i oprogramowanie. Jednak dr Michał Goliński, ekspert zespołu badawczego "Komputer w Firmie" doceniając tę zmianę, przestrzega przed wyciąganiem z niej pochopnych wniosków: "Choć liczba przedsiębiorców dostrzegających pozytywny wpływ IT na wyniki finansowe firmy wyraźnie wzrosła, nadal jednak ponad dwa razy tyle ankietowanych nie widzi takiego wpływu, a ponad dziesięć procent twierdzi, że IT nie ma wpływu ani na przychody, ani na poziom kosztów firmy."

Historyczne maksima osiągnęły również wskaźniki oceniające sytuację ekonomiczną firmy oraz wpływ - a ściślej: brak wpływu wydarzeń politycznych na kondycję firmy.

"Od pierwszego badania rośnie poczucie uniezależnienia się krajowych przedsiębiorców od bieżących wydarzeń politycznych. W listopadzie 2003 r. ok. 25% respondentów stwierdziło, że wydarzenia te nie mają wpływu na kondycję firmy, natomiast w bieżącej edycji odsetek ten jest już bliski 75% co oznacza, że przedsiębiorcy uodpornili się na zawirowania polityczne i po prostu zajmują się swoim biznesem" - skomentował drugi z ekspertów zespołu, Tomasz Kulisiewicz.

Pytanie dodatkowe w bieżącej edycji badania dotyczyło umiejętności posługiwania się technologiami informacyjnymi, jakich oczekują przedsiębiorcy od nowo zatrudnianych pracowników. Wyniki pokazują, że pracownicy muszą umieć posługiwać się komputerem w podstawowym zakresie i pracodawcy raczej nie mają zamiaru poświęcać czasu i środków na uczenie ich tego - o czym świadczy, że mniej niż 6% pracodawców wybrało odpowiedź: "nauczy się wszystkiego w pracy".

Z rozkładu odpowiedzi wynika dość oczywiste oczekiwanie umiejętności posługiwania się podstawowymi informatycznymi narzędziami pracy biurowej - pakietem oprogramowania biurowego Office oraz korzystania z poczty elektronicznej - a także umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie.


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: