eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wybuch optymizmu w maju

Wybuch optymizmu w maju

2004-05-20 10:09

Wybuch optymizmu w maju

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W maju wśród konsumentów nastąpił prawdziwy wybuch optymizmu. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) dynamicznie skoczył o ponad 10 punktów w porównaniu z kwietniem i utrzymuje się na poziomie 83,17 punktów. Tak duży wzrost optymizmu zawdzięczamy poprawie Klimatu Gospodarczego (składowej WOK), który wzrósł o prawie 20 punktów w porównaniu z kwietniem i obecnie przyjmuje wartość 74,49 punktów.

Przeczytaj także: Wskaźnik Optymizmu - IV 2004

Poprawę nastrojów związanych z ogólną sytuacją gospodarczą państwa (wskaźnik Klimatu Gospodarczego) należy łączyć przede wszystkim z ustąpieniem rządu Leszka Millera. Dodatkowo, przystąpienie do Unii Europejskiej może u konsumentów rodzić nadzieje, że funkcjonowanie gospodarki polskiej będzie zbliżać się do standardów wyznaczanych przez gospodarki państw zachodnioeuropejskich. Poprawa Klimatu Gospodarczego oddziałuje także na wskaźnik Skłonności do Zakupów (składowa WOK). W porównaniu z kwietniem nastąpił wzrost wskaźnika Skłonności do Zakupów o 5 punktów do poziomu 88,63 punktów. Wskaźnik ten tworzą oceny sytuacji materialnej gospodarstw domowych w chwili obecnej oraz w przyszłości a także ocena obecnego czasu pod względem zakupu dóbr trwałych. W maju szczególnie poprawiły się oczekiwania dotyczące własnej sytuacji materialnej gospodarstw domowych.

Dodatkowo w maju zmniejszyły się obawy o przyszłą wysokość stopy bezrobocia oraz obawy związane z ewentualnym wzrostem inflacji. Istotny spadek obaw o bezrobocie sugeruje, że coraz więcej konsumentów obserwuje wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnieniem nowych pracowników lub zwiększeniem zakresu współpracy z dotychczasowymi. Podobnie pozytywna jest wymowa oczekiwań inflacyjnych z maja. Najwyraźniej coraz więcej konsumentów przekonuje się, że przystąpienie do Unii nie przyniesie rewolucji cenowej, a ewentualne zmiany cen będą ograniczone.

oprac. : Ipsos Ipsos

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: