eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik Optymizmu - IV 2004

Wskaźnik Optymizmu - IV 2004

2004-04-29 00:31

Wskaźnik Optymizmu - IV 2004

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W kwietniu Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) zmienił się tylko nieznacznie - wzrost o 0,62 pkt. i przyjmuje obecnie wartość 72,47 pkt. O ponad 3 punkty wzrósł wskaźnik Klimatu Gospodarczego (54,86 pkt.), nieznaczny spadek odnotowano natomiast dla Skłonności do Zakupów (83,97 pkt.).

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu - VII 2004

Spadek Skłonności do Zakupów nie stał się jednak udziałem wszystkich konsumentów – wyjątek stanowi grupa osób najbardziej zamożnych, osiągających najwyższe dochody, wśród której wartość tego wskaźnika nie tylko, że nie spadła, ale odnotowano znaczący wzrost o 12,79 pkt. Jest zatem możliwe, że ożywienie obserwowane przez GUS przejawiające się między innymi we wzroście sprzedaży detalicznej, staje się udziałem stosunkowo niewielkiej – najbardziej zamożnej – części społeczeństwa.

Respondenci w kwietniu z większym optymizmem spoglądają na przyszłość – Wskaźnik Oczekiwań wzrósł o 3,62 pkt.). Wskaźnik ocen bieżących praktycznie nie uległ zmianie (-0,56 pkt.). Na uwagę zasługuje również rezultat świadczący o tym, że coraz więcej Polaków obawia się sytuacji na rynku pracy. Coraz większe są natomiast oczekiwania inflacyjne.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu - VI 2004 Wskaźnik optymizmu - VI 2004

oprac. : Beata Szkodzin / Ipsos Ipsos

Przeczytaj także

Niszowy pojedynek

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: