eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik optymizmu XI 2013

Wskaźnik optymizmu XI 2013

2013-12-03 13:12

Wskaźnik optymizmu XI 2013

W listopadzie nastroje konsumentów w górę © umbertoleporini - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W listopadzie nastroje konsumentów znowu w górę. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost (o 2.10 pkt.) osiągając poziom 84.85 pkt. – jest to najwyższy poziom wskaźnika odnotowany w tym roku.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu X 2013

Listopadowy wynik Wskaźnika Optymizmu Konsumentów wskazuje na wzrost nastrojów konsumenckich zarówno miesiąc do miesiąca jak również rok do roku. Co więcej, analiza rok do roku pokazuje znaczną poprawę w nastrojach Polaków - w listopadzie ubiegłego roku WOK zatrzymał się na poziome 78.20 pkt. – o 6.65 pkt. mniej niż obecnie.

Dane Ipsos są zbieżne z informacjami GUS na temat wskaźnika koniunktury, który w listopadzie kształtował się na poziomie wyższym niż przed rokiem.

W ostatnim pomiarze poprawie uległy wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów.

W stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej poprawiła się ocena Wskaźnika Oczekiwań, który uzyskał wynik 92.69 pkt. (wzrost o 4.53 pkt.).

Wskaźnik Skłonności do Zakupów, w stosunku do poprzedniego miesiąca, uległ wzrostowi o 2.40 pkt. osiągając poziom 92.45 pkt. Zmalał nieco odsetek Polaków uważających, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku (z 15 proc. w październiku do 14 proc. w listopadzie). O jeden punkt procentowy wzrósł natomiast odsetek Polaków twierdzących, że w obecnej sytuacji warto odkładać pieniądze (z 59 proc. w październiku do 60 proc. w listopadzie).

Co czwarty z nas (25 proc.) jest zdania, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy obserwować będziemy wolniejsze tempo wzrostu cen lub ich spadek - w pomiarze z października takiego zdania było 20 proc. Polaków.

Nieco więcej z nas jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy uległa poprawie. W listopadzie takiego zdania było 9 proc. badanych, podczas gdy w październiku odsetek wyniósł 8 proc.

Co piąty Polak (21 proc.) uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku (w październiku – 20 proc.).
Myśląc o przyszłości, więcej Polaków przewiduje polepszenie sytuacji materialnej domu w ciągu najbliższych 12 miesięcy – w listopadzie takiej poprawy spodziewało się 20 proc. Polaków, podczas gdy w październiku 16 proc.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik optymizmu XI 2013

W listopadzie nastroje konsumentów znowu w górę. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost (o 2.10 pkt.) osiągając poziom 84.85 pkt.


Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 15 – 22 listopada 2013 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1006 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: