eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik optymizmu IV 2013

Wskaźnik optymizmu IV 2013

2013-04-26 12:51

Wskaźnik optymizmu IV 2013

Wiosna przyniosła niewielką poprawę nastrojów konsumenckich © mangostock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wiosna przyniosła niewielką poprawę nastrojów konsumenckich. Kwietniowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost, osiągając poziom 77.35 pkt.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu III 2013

W kwietniu b.r. wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów, prócz wskaźnika oceny Klimatu Gospodarczego, uległy nieznacznej poprawie.

Ocena Klimatu Gospodarczego w stosunku do poprzedniego miesiąca pogorszyła się o 1,29 pkt (uzyskując wynik 59,84 pkt).

Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych wzrósł o 0,4 pkt (osiągając poziom 63,06 pkt).

Nieco mniej Polaków twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku: w marcu takie obawy sygnalizowało 74 proc. respondentów, natomiast w kwietniu – 72 proc. (co piąty respondent twierdzi, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku, bez zmian w stosunku do poprzedniego pomiaru).

fot. mangostock - Fotolia.com

Wiosna przyniosła niewielką poprawę nastrojów konsumenckich

W kwietniu b.r. wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów, prócz wskaźnika oceny Klimatu Gospodarczego, uległy nieznacznej poprawie.


Wzrósł odsetek Polaków uważających, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy bezrobocie będzie spadać. W marcowym pomiarze tego zadnia było 6 proc. z nas, podczas gdy w kwietniu odsetek wyniósł 9 proc.

Poprawie uległ wymiar Skłonności do Zakupów, uzyskując wynik 89 pkt (różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła 4,5 pkt). Zwiększył się odsetek Polaków uważających, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku. Zmniejszył się też odsetek osób twierdzących, że w obecnej sytuacji warto odkładać pieniądze – w marcu br. taką opinie wyrażało 65 proc. respondentów, podczas gdy w kwietniu już 60 proc.

Wskaźnik Oczekiwań względem przyszłości, w stosunku do poprzedniego miesiąca nie uległ istotnej zmianie (wzrost zaledwie o 0,35 pkt).

Nieco mniej z nas przewiduje pogorszenie sytuacji materialnej domu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W marcu pogorszenia obawiało się 17 proc. Polaków, podczas gdy w kwietniu 15 proc.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik optymizmu IV 2013

Kwietniowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost, osiągając poziom 77.35 pkt.


Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 11 – 19 kwietnia 2013 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1011 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: