eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik optymizmu III 2013

Wskaźnik optymizmu III 2013

2013-03-27 13:47

Wskaźnik optymizmu III 2013

Wskaźnik optymizmu spadł © Paolese - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wzrost optymistycznych nastrojów obserwowany od stycznia 2013 roku w marcu załamał się. Marcowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował spadek o niemal 5 pkt, osiągając poziom 75 pkt.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu II 2013

W ostatnim pomiarze Optymizmu Konsumenckiego realizowanym przez Ipsos, spadek zanotowały wszystkie wskaźniki składowe WOK.

Ocena Klimatu Gospodarczego w stosunku do poprzedniego miesiąca pogorszyła się o 6 pkt (uzyskując wynik 61 pkt), a Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, spadł o 4 pkt (osiągając poziom 63 pkt).

Istotnie więcej Polaków twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku: w lutym takie obawy sygnalizowało 68 proc. respondentów, natomiast w marcu – 74 proc. (podczas gdy tylko co piąty respondent twierdzi, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku). Równocześnie zmniejszyła się wiara, że sytuacja ta poprawi się w ciągu najbliższego roku – 40 proc. Polaków obawia się jej pogorszenia, podczas gdy jedynie 9 proc. wierzy w poprawę.

Zmalała również Skłonność do Zakupów, uzyskując wynik 85 pkt (różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła 4 pkt). Więcej niż co czwarty Polak jest zdania, że nie jest to dobry okres na kupowanie dóbr trwałego użytku (28 proc., co stanowi wzrost o 4 proc.). Co ważne, zwiększył się także od-setek osób uważających, że w obecnej sytuacji warto odkładać pieniądze – w lutym br. taką opinie wyra-żało 60 proc. respondentów, podczas gdy w marcu już 65 proc.

fot. Paolese - Fotolia.com

Wskaźnik optymizmu spadł

Więcej Polaków twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku: w lutym takie obawy sygnalizowało 68 proc. respondentów, natomiast w marcu – 74 proc.


Wszystkie te opinie, przekładają się na spadek Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości, który w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 5 pkt , osiągając poziom 84 pkt. Co trzeci Polak twierdzi, że sytuacja materialna w ich domu w ciągu ostatniego roku pogorszyła się (33 proc.), a ponad co szósty (17 proc.) przewiduje jej dalsze pogarszanie się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ponad połowa Polaków obawia się także, że w kraju będzie rosnąć bezrobocie (54 proc.).

fot. mat. prasowe

Wskaźnik optymizmu III 2013

Wzrost optymistycznych nastrojów obserwowany od stycznia 2013 roku w marcu załamał się. Marcowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował spadek o niemal 5 pkt, osiągając poziom 75 pkt.


Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 8 – 14 marca 2013 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1011 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: