eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik optymizmu X 2013

Wskaźnik optymizmu X 2013

2013-11-04 13:35

Wskaźnik optymizmu X 2013

Niewielka poprawa nastroju konsumenta © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Początek jesieni przyniósł poprawę nastrojów konsumenckich. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost (o 1,52 pkt.) do poziomu 82,75 pkt.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu IX 2013

Pomimo niewielkiego tylko wzrostu (miesiąc do miesiąca) Wskaźnika Optymizmu Konsumentów, analiza rok do roku pokazuje dużą poprawę w nastrojach Polaków. W październiku ubiegłego roku WOK zatrzymał się na poziomie 72 pkt. – aż 10 pkt. mniej niż obecnie.

Dane Ipsos są zbieżne z informacjami GUS na temat wskaźnika syntetycznego koniunktury - w październiku był on wyższy zarówno w analizie miesiąc do miesiąca jak i rok do roku.

W ostatnim pomiarze poprawie uległy wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów, za wyjątkiem Wskaźnika Skłonności do Zakupów.

W stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej poprawiła się ocena Klimatu Gospodarczego, uzyskując wynik 71,79 pkt. (wzrost o 6,35 pkt.).

Co piąty Polak (20 proc.) uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku (we wrześniu – 16 proc.) , jednak 66 proc. respondentów twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku (we wrześniu takiego zdania było 72 proc. respondentów).

Skłonność do Zakupów, w stosunku do poprzedniego miesiąca, uległa niewielkimi obniżeniu (spadek o -1,71 pkt.), uzyskując wynik 90,05 pkt.

Zwiększył się nieco się odsetek Polaków uważających, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku (z 14 proc. we wrześniu do 15 proc. w październiku), jak i twierdzących, że w obec-nej sytuacji nie warto odkładać pieniędzy (z 27 proc. we wrześniu do 31 proc. w październiku).

Mniej z nas jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy uległa pogorszeniu. We wrześniu takiego zdania był prawie co drugi z nas (49 proc.), podczas gdy w październiku odsetek wyniósł 42 proc.

Myśląc o przyszłości, nieco mniej Polaków przewiduje polepszenie sytuacji materialnej domu w ciągu najbliższych 12 miesięcy – we wrześniu takiej poprawy spodziewało się 17 proc. Polaków, podczas gdy w październiku 16 proc.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik optymizmu X 2013

Początek jesieni przyniósł poprawę nastrojów konsumenckich. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos zanotował niewielki wzrost (o 1,52 pkt.) do poziomu 82,75 pkt.


Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 17 – 24 października 2013 roku na reprezenta-tywnej losowo-kwotowej próbie 1005 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wyniki przedsiębiorstw 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: