eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik optymizmu VII 2013

Wskaźnik optymizmu VII 2013

2013-08-02 07:36

Wskaźnik optymizmu VII 2013

Optymizm ©  Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos w ciągu ostatnich trzech miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie, jednak w lipcu zanotował niewielki wzrost (o 1,39 pkt) do poziomu 82,96 pkt - osiągając najwyższy wynik na przestrzeni ostatniego roku.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu VI 2013

W ostatnim pomiarze wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów, prócz Wskaźnika Oczekiwań, uległy nieznacznej poprawie.

W stosunku do poprzedniego miesiąca poprawiła się ocena Klimatu Gospodarczego, uzyskując wynik 69,58 pkt (wzrost o 3,10 pkt).

Drugim wskaźnikiem, w przypadku którego zaobserwowano dość znaczny wzrost jest Wskaźnik Bieżący (wzrost o 3,47 pkt), odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych – osiągając poziom 73,13 pkt.

Co piąty Polak (20,3 proc) uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku, jednak 69,2 proc. respondentów twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku (wyniki te nie różnią się jednak istotnie w porównaniu do pomiaru czerwcowego).

Skłonność do Zakupów, w stosunku do poprzedniego miesiąca, nie uległa istotnej zmianie (wzrost zaledwie o 0,25 pkt), uzyskując wynik 91,88 pkt. Zmniejszył się zarówno odsetek Polaków uważających, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku (z 16 proc w czerwcu do 13,6 proc w lipcu), jak i twierdzących, że w obecnej sytuacji warto odkładać pieniądze (z 62,9 proc w czerwcu do 58,9 proc w lipcu). Zwiększył się natomiast odsetek osób uważających, że w okresie ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły w sposób znaczny, bądź umiarkowany – w czerwcu taką opinię wyrażało 69,2 proc respondentów, podczas gdy w lipcu 75,1 proc.

Umiarkowanie optymistyczne oceny Polaków przekładają się również na niewielki spadek Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości, który osiągnął poziom 89,05 pkt (spadek o -0,57 pkt). Nieco mniej z nas przewiduje polepszenie sytuacji materialnej domu w ciągu najbliższych 12 miesięcy – w czerwcu takiej poprawy spodziewało się 19 proc. Polaków, podczas gdy w lipcu już tylko 16,9 proc.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik optymizmu VII 2013

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos w ciągu ostatnich trzech miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie, jednak w lipcu zanotował niewielki wzrost (o 1,39 pkt) do poziomu 82,96 pkt – osiągając najwyższy wynik na przestrzeni ostatniego roku.


Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 11 – 18 lipca 2013 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1014 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: