eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezrobocie w Polsce 2013

Bezrobocie w Polsce 2013

2012-11-21 23:23

Bezrobocie w Polsce 2013

Bezrobocie wzrośnie © aiksing - Fotolia.com

W 2013 roku bezrobocie w Polsce ma według prognoz być wyższe niż w roku 2012, który to rok i tak charakteryzował się spadającym poziomem zatrudnienia. Według różnych przewidywań, pod koniec 2013 roku bez pracy ma pozostawać około 13 procent Polaków aktywnych zawodowo. Możliwe jednak, że jeśli polską gospodarkę dotknie głębsza recesja, czego wielu ekonomistów nie wyklucza, bezrobocie może być nawet o półtora-dwa punkty procentowe wyższe.
Według przewidywań ministerstwa finansów, w roku 2013 stopa bezrobocia w Polsce wyniesie 13 procent. Prognozę taką resort finansów zawarł w projekcje ustawy budżetowej, który na początku września 2012 wstępnie przyjął rząd. Jednak wrześniowe prognozy dotyczące stopy bezrobocia były już zauważalnie wyższe niż trzy miesiące wcześniej. Jeszcze w czerwcu 2012 ministerstwo finansów zakładało, że w roku 2013 bez pracy będzie pozostawało 12,4 proc. Polaków. W ciągu zaledwie trzech miesięcy, ze względu na istotnie pogarszające się perspektywy rodzimej gospodarki, prognozy dotyczące tej kwestii aktywności należało mocno przeszacować.

Zobacz najnowsze oferty pracy w Polsce i za granicą


Polska gospodarka mocno zwalnia, nawet optymiści już twierdzą, że w pierwszym i drugim kwartale roku 2013 trudno będzie utrzymać dodatnią dynamikę PKB. Nienajlepsza kondycja firm przełoży się wprost na zatrudnienie oraz na ewentualne zwolnienia pracowników. Od drugiego kwartału 2012 roku już trwa bardzo zła passa przedsiębiorstw budowlanych, które niestety zostały zmuszone ze względu na sytuację ekonomiczną do podjęcia decyzji o zwolnienia pracowników. Pracowników zwalnia także sektor bankowy, finansowy a także motoryzacyjny. Polskie fabryki motoryzacyjne i ich lokalni dostawcy-kooperanci są mocno uzależnione od stanu rynków zewnętrznych, bowiem gros produkcji trafia na eksport. A pogrążona w zastoju lub nawet recesji Europa samochodów kupuje dużo mniej, co przekłada się na malejące zamówienia w polskich fabrykach. Już teraz wielu zakładach związanych z sektorem motoryzacyjnym zmniejsza się produkcję, nie przedłuża się umów pracownikom zatrudnionym na umowy czasowe, a nawet wstrzymuje się produkcję, wysyłając pracowników na przymusowe urlopy postojowe. W tych okolicznościach zwolnienia, w tym również grupowe, są tylko kwestią czasu.

fot. aiksing - Fotolia.com

Bezrobocie wzrośnie

W Polsce 2013 może znacząco wzrosnąć bezrobocie - uważają analitycy.


Pesymistami co do poziomu bezrobocia w roku 2013 są również analitycy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. W swojej prognozie dotyczącej koniunktury i sytuacji gospodarczej w roku 2013, opublikowanej pod koniec października, przewidują oni, że w roku 2013 sytuacja na rynku pracy się pogorszy, a bezrobocie na koniec roku wzrośnie do poziomu 13,6 proc.

Wszystko więc wskazuje, że w roku 2013 rynek pracy będzie w istocie rynkiem pracodawcy. Dekoniunktura w gospodarce doprowadzi znów do asymetrii na tym wrażliwym obszarze - po mocnym zachwianiu rynku na korzyść pracowników w okresie prosperity lat 2005 - 2008, szala przechyla się na stronę pracodawców, i to oni w przyszłym roku zapewne będą dyktować warunki.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.