eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Australia najlepsza na wychowanie dzieci

Australia najlepsza na wychowanie dzieci

2010-03-12 10:09

Australia jest najlepszym miejscem do wychowywania dzieci z punktu widzenia osób pracujących za granicą (tzw. ekspatów), wynika z raportu "Offshore Offspring", przygotowanego przez firmę badawczą FreshMinds na zlecenie HSBC Bank International. Obok Australii w czołówce rankingu znalazły się również Singapur i Hongkong.

Przeczytaj także: Wychowanie dzieci w Polsce 2008

„Offshore Offspring” to ostatni z serii trzech raportów opartych na badaniu opinii ekspatów („Expat Explorer”), w którym wzięło udział ponad 3100 respondentów z ponad 50 krajów. Pozostałe dwa raporty z tej serii, opublikowane w 2009 roku, dotyczyły warunków życia („Expat Experience”) i zarobków („Expat Economics”) ekspatów w różnych krajach. Wyniki badań zaprezentowane w tych raportach wskazały Kanadę jako kraj, w którym z punktu widzenia ekspatów żyje się najlepiej oraz Rosję jako kraj oferujący najlepsze warunki finansowe dla zagranicznych pracowników.

Z grupy ekspatów biorących udział w badaniu „Expat Explorer” co trzeci ma dzieci w wieku poniżej 18 lat, które mieszkają ze swoimi rodzicami za granicą, w sumie w 26 różnych krajach. W zestawieniu zaprezentowanym w raporcie „Offshore Offspring” ujęto 6 najpopularniejszych wśród ekspatów będących rodzicami, krajów, z których Australia została uznana za kraj oferujący najlepsze warunki do wychowywania dzieci.

Ekspaci poddani badaniu oceniali poziom bezpieczeństwa, standardy edukacji, jakość opieki nad dziećmi, poziom kosztów wychowywania dzieci i opieki nad nimi oraz łatwość integracji z otoczeniem w danym kraju.

„Raport „Offshore Offspring” to źródło informacji o tym, jak ekspaci radzą sobie z wychowywaniem dzieci, pracując i mieszkając poza granicami swojego kraju pochodzenia. Okazuje się, że ich nadzieje i obawy są bardzo podobne do tych, które odczuwają rodzice mieszkający i pracujący w swoim macierzystym kraju”, mówi Lisa Wood, Dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji w HSBC Bank International. „Ekspaci, podobnie jak inni rodzice, martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci, o to, czy zdołają one nawiązać przyjaźnie z rówieśnikami czy o ich wykształcenie”, dodaje przedstawicielka HSBC.

Polska nie została ujęta w zaprezentowanym zestawieniu z uwagi na wciąż nieliczną grupę ekspatów pracujących w tym kraju, szczególnie w porównaniu z Australią, USA czy Wielką Brytanią.

Integracja z nowym otoczeniem

Ogólne wnioski z badania wskazują, że dzieci ekspatów dobrze przystosowują się do zmian związanych z przeprowadzką za granicę. 48% respondentów wskazało, że ich dzieci bardzo dobrze dostosowują się do nowej kultury, 50%, że łatwo nawiązują nowe przyjaźnie, a 49% - że bez problemów odnajdują się w nowej szkole. Ekspaci mieszkający i żyjący w Australii uznali wręcz, że ich dzieci lepiej radzą sobie z nawiązywaniem nowych przyjaźni i funkcjonowaniem w systemie edukacyjnym w tym kraju niż w swojej ojczyźnie. Z kolei w przypadku dzieci ekspatów żyjących w Wielkiej Brytanii i USA – zdaniem ich rodziców – istnieje większe niż w przypadku innych krajów prawdopodobieństwo napotkania problemów ze znalezieniem nowych przyjaciół i integracją z tamtejszymi społeczeństwami.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: