eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie wyemigrować po najwyższą jakość życia?

Gdzie wyemigrować po najwyższą jakość życia?

2024-03-04 08:23

Gdzie wyemigrować po najwyższą jakość życia?

Zestawienie najlepszych do życia krajów otwiera Szwecja © brightfreak z Pixabay

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Niemcy, Holandia oraz Wielka Brytania to główne kierunki migracji zarobkowej Polaków. Za granicę wyjeżdżamy przede wszystkim z myślą o wyższych zarobkach, ale też o polepszeniu standardu życia. W którym z krajów jakość życia jest najlepsza? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza zestawienie opracowane przez platformę Preply. Uwzględnione w zestawieniu kraje oceniano m.in. pod względem cen, miesięcznych kosztów utrzymania, poziomu bezpieczeństwa oraz jakości opieki zdrowotnej. Oto, gdzie żyje się najlepiej.

Przeczytaj także: Jakość życia: Wiedeń na szczycie, Warszawa na odległej pozycji

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Jaki odsetek Polaków rozważa migrację zarobkową?
 • Które z europejskich krajów gwarantują najwyższą jakość życia?
 • Jakie są największe plusy życia w Niemczech?

Co szósty Polak rozważa pracę poza krajem


Według niedawno opublikowanego raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023”, przygotowanego przez Gi Group, niemal 17% Polaków deklaruje, że w ciągu najbliższego roku rozważa wyjazd za granicę do pracy. W tym celu najczęściej wybieramy Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię.

fot. mat. prasowe

20 najlepszych krajów do życia

Polska uplasowała się na 15. miejscu


To samo badanie pokazuje również, że w ostatnich latach spada liczba Polaków, którzy zdecydowanie nie chcą wyjeżdżać - we wrześniu 2021 roku taką deklarację składało 81 proc. ankietowanych, rok później 67,6 proc., a najnowsze badania wskazują że obecnie tylko 60 proc. naszych rodaków zdecydowanie nie planuje opuszczać kraju. Zmiana ta ma duży związek z wojną w Ukrainie i związaną z nią niestabilnością gospodarczą.

fot. mat. prasowe

Polska

Jakość życia w naszym kraju oceniona została na 49/100


Tworząc nasze zestawienie uwzględniliśmy szereg różnych kryteriów. Korzysta-liśmy z wielu renomowanych źródeł takich jak US News & World Report czy Numbeo (największa na świecie baza danych na temat kosztów utrzymania), ponieważ wie-my, że mnóstwo państw cieszących się ogólnym dobrym poziomem życia – np. Szwecja, Singapur czy Belgia – cechuje się niewiarygodnie wysokimi kosztami utrzymania. A to może utrudnić obcokrajowcom przyjazd i start w nowym miejscu, zwłaszcza jeśli np. planują przeprowadzkę z całą rodziną. Staraliśmy się więc uwzględnić różne potrzeby – wyjaśnia Sylvia Johnson, eks-pert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Najlepiej zarobimy na północy, najtaniej będzie w Malezji, Turcji, Tajlandii oraz Portugalii


Zestawienie najlepszych do życia krajów otwiera Szwecja, której oferowany poziom życia oceniono na maksymalne 100 punktów! Eksperci Preply docenili ten kraj ze względu na szeroki wybór ofert pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Minusem mogą być jednak wysokie ceny, zwłaszcza jeśli zarabiamy w złotówkach.

fot. mat. prasowe

Szwecja

Jakość życia w Szwecji jest bliska ideału


Na drugie miejsce trafiła Kanada, oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji oraz przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania w tym kraju różnią się w zależności od poszczególnych miast, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego mamy szansę na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy.

fot. mat. prasowe

Kanada

W Kanadzie żyje się bardzo dobrze, ale ceny są wygórowane


Podium zamyka Dania. Choć przeprowadzka do tego kraju nie należy do najtańszych przygód, wysokie zarobki i ogólny poziom życia szybko wynagrodzą poniesione koszty. Preply uznało też Danię za jedno z państw najprzyjaźniejszych dla rodzin z dziećmi, przyznając jej w tej kategorii 97 na 100 możliwych punktów.

fot. mat. prasowe

Dania

Ceny w Danii są mało przystępne


W naszym rankingu wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącz-nie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi, Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką – radzi Sylvia Johnson z Preply.

Jeśli szukając miejsca do życia, najważniejsze są dla nas koszty życia, najbardziej atrakcyjna będzie Malezja. Średni miesięczny koszt utrzymania oszacowano tam na około 6,5 tys. złotych (dla czteroosobowej rodziny), a ogólną przystępność cenową oceniono na 92 punkty. Dla porównania – Szwecji przyznano w tej kategorii zaledwie jeden punkt.

Stosunkowo tanie jest również życie w Turcji, Tajlandii oraz Portugalii. Najmniej korzystnie pod tym względem wypadają natomiast Dania, Singapur i Korea Południowa. Jak jednak zauważają specjaliści z Preply, wszystkie te kraje mogą się pochwalić wysokim rozwojem technologicznym i dostępnością ofert pracy od największych międzynarodowych gigantów korporacyjnych.

Polska nisko w rankingu, ale wyróżnia się na tle sąsiadów


W zestawieniu Preply znalazła się także Polska. Uplasowała się dopiero na 15. miejscu, ale wciąż wypadła lepiej niż większość naszych sąsiadów – na listę Top 20 nie trafiły np. Czechy, Słowacja i Litwa. Polska zdobyła wysokie oceny za niskie ceny, atrakcje tury-styczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymały nasz publiczny system opieki zdrowotnej (22) i system edukacji publicznej (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów.

Dużo lepszym wynikiem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy w rankingu zajęły 6 miejsce, a tamtejszy poziom życia oceniono na 86 punktów. Wśród największych plusów mieszkania w Niemczech Preply wymieniło silną gospodarkę, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały maksymalną liczbę punktów.

20 najlepszych krajów do życia według Preply


 1. Szwecja
 2. Kanada
 3. Dania
 4. Holandia
 5. Australia
 6. Niemcy
 7. Nowa Zelandia
 8. Belgia
 9. Wielka Brytania
 10. Japonia
 11. Hiszpania
 12. Portugalia
 13. Włochy
 14. Singapur
 15. Polska
 16. Korea Południowa
 17. Malezja
 18. Turcja
 19. Chorwacja
 20. Tajlandia

* Zestawienie zostało przygotowane przez amerykańskich ekspertów, stąd brak obecności Stanów Zjednoczonych na liście.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: