eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rośnie zainteresowanie pracą za granicą

Rośnie zainteresowanie pracą za granicą

2022-10-17 11:54

Rośnie zainteresowanie pracą za granicą

Rośnie zainteresowanie pracą za granicą © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z danych OLX wynika, że rośnie zainteresowanie ofertami pracy za granicą. Tylko w 2022 roku kontakt z rekruterami oferującymi zatrudnienie poza Polską - głównie w Niemczech - nawiązało ponad 340 tysięcy osób. Na jedno ogłoszenie w tej kategorii wpływa średnio 40 odpowiedzi.

Przeczytaj także: Praca za granicą: czy pandemia może nas zmusić do emigracji?

Cała Bydgoszcz na emigracji


Gdyby wszyscy użytkownicy OLX, którzy w 2022 roku odpowiedzieli na ogłoszenia w kategorii Praca za granicą, otrzymali zatrudnienie, można by z mapy Polski wymazać miasto wielkości Bydgoszczy liczące ok. 340 tysięcy mieszkańców. Od półrocza aż 50 tys. osób miesięcznie nawiązuje kontakt z rekruterami, którzy oferują zatrudnienie poza Polską, głównie w Niemczech, a także w Holandii, Belgii, Francji i krajach skandynawskich.

Niewykluczone że jesteśmy świadkami odwrócenia trendu czasowej emigracji ludzi, który od 2004 (akcesja Polski do Unii Europejskiej) do 2017 roku był rosnący, a w szczytowym okresie oznaczał aż 2,5 mln Polaków przebywających czasowo poza granicami kraju. Kolejne lata, związane przede wszystkim z dobrą sytuacją gospodarczą, a następnie także z pandemią i ograniczeniem mobilności skutkowały zmniejszaniem się tej grupy. Według danych GUS pod koniec 2020 roku za granicą przebywało czasowo o 176 tys. mniej stałych mieszkańców Polski niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004–2020

Według danych GUS pod koniec 2020 roku za granicą przebywało czasowo o 176 tys. mniej stałych mieszkańców Polski niż rok wcześniej.


Praca za granicą rozwiązaniem na czas kryzysu


Rosnące koszty życia, inflacja i poczucie niepewności w związku z wydarzeniami geopolitycznymi w 2022 roku zmuszają wielu uczestników rynku pracy do rozważenia emigracji zarobkowej. Według badań, zrealizowanych przez Minds & Roses na zlecenie OLX, w ciągu roku wyraźnie zmieniło się postrzeganie procesu zmiany pracy. Dla 42 proc. ankietowanych, którzy znaleźli nowego pracodawcę w ostatnich 12 miesiącach, było to łatwe albo bardzo łatwe. Dla ponad połowy aktualnie poszukujących pracy (54 proc.) mowa o procesie trudnym lub bardzo trudnym.

fot. mat. prasowe

Osoby, które zmieniły pracę w ciągu roku

Dla 42 proc. ankietowanych, którzy znaleźli nowego pracodawcę w ostatnich 12 miesiącach, było to łatwe albo bardzo łatwe.


fot. mat. prasowe

Osoby, które aktualnie szukają pracy

Dla ponad połowy aktualnie poszukujących pracy (54 proc.) mowa o procesie trudnym lub bardzo trudnym.


Dodatkowym argumentem zwiększającym atrakcyjność wyjazdu jest wysokość zarobków oferowanych za granicą. W październiku minimalne wynagrodzenie godzinowe w Niemczech wzrosło o niespełna 15 proc. – z 10,45 EUR do 12 EUR. To stawka, która jest trzykrotnie wyższa od polskiej i niewątpliwie może być kusząca dla wielu uczestników rynku pracy.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Co dwunasty poszukujący pracy chce wyjechać


Kategoria Praca za granicą w OLX notuje najwyższe wyniki w swojej historii. Średnia miesięczna liczba aktywnych ogłoszeń w 2022 roku przewyższa o 17 proc. wynik z 2021 roku i o 47 proc. z 2020 roku, jednak tu należy wziąć poprawkę na pierwszy okres pandemii koronawirusa. Mimo wysokiego poziomu zapotrzebowania na pracowników, chętnych jest też coraz więcej.

fot. mat. prasowe

Liczba odpowiedzi na ogłoszenia w kategorii Praca za granicą

Średnia miesięczna liczba aktywnych ogłoszeń w 2022 roku przewyższa o 17 proc. wynik z 2021 roku i o 47 proc. z 2020 roku.


Poszukujący zatrudnienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy przesłali o 62 proc. więcej odpowiedzi na ogłoszenia (dane rok do roku), zaś w samym wrześniu było to aż 70 proc. wzrostu. Co więcej – co dwunasty użytkownik całej kategorii Praca w OLX odpowiadający na ogłoszenie rekrutera, to właśnie użytkownik kategorii Praca za granicą. Gdyby potraktować tę próbę jako reprezentatywną dla całego kraju, mowa o 7 proc. społeczeństwa, aktualnie rozważających emigrację zarobkową.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: