eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ubezpieczenia OC/AC ma tylko 1/4 Polaków

Ubezpieczenia OC/AC ma tylko 1/4 Polaków

2010-03-12 11:17

Na zlecenia portalu AlertFinansowy.pl, instytut badania opinii publicznej Homo Homini przeprowadził ogólnopolskie badanie dotyczące wykorzystania przez Polaków ubezpieczeń OC/AC. Jak się okazało przeważająca większość (prawie 65 proc.) właścicieli aut posiada tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pakiet AC/OC ma jedynie co czwarty polski kierowca.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie samochodu u dealera - kiedy warto?

Wolimy tradycyjne polisy

Właściciele aut okazują się tradycjonalistami, jeśli chodzi o wybór ubezpieczyciela. Z usług tzw. tradycyjnych firm ubezpieczeniowych korzysta zdecydowana większość Polaków (59,3 proc.). Mimo wszystko prawie 1/3 badanych (29,5 proc.) korzysta z usług ubezpieczycieli typu direct, czyli nie posiadającego oddziałów, gdzie wszelkie sprawy załatwia się wyłącznie w oparciu o kontakt telefoniczny. Podobnie jest gdy przychodzi nam ubiegać się o odszkodowanie. W tym wypadku większość (55,7 proc.) również woli tradycyjnych. Ale równocześnie blisko 40 proc. respondentów uważa, że to bez znaczenia, lub nie ma zdania w tej sprawie.

O wyborze decyduje cena

Z badania wynika, że jesteśmy więc nieco nieufni wobec ubezpieczycieli typu direct i to pomimo tego, że głównym kryterium doboru ubezpieczenia OC jest cena (47,9 proc. odpowiedzi), a wiarygodność jest na drugim miejscu (29,5 proc.). Co ciekawe, posiadanie oddziałów, gdzie można załatwić sprawę jest ważne jedynie dla 4,3 proc. respondentów. W przypadku ubezpieczeń AC jesteśmy bardziej wybredni. Tutaj większą role przywiązujemy do wiarygodności (28 proc.) a cena jest dopiero na drugim miejscu (23,6 proc. wskazań). Jednak w przypadku i tego ubezpieczenia posiadanie oddziałów w sumie nie ma znaczenia, i wskazało je jedynie 3,5 proc. ankietowanych.

Rzesza kierowców bez OC

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) musi wykupić każdy, kto ma samochód. Ilość polis OC oscyluje wokół 16 mln. Jednak według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, aż 200 tys. kierowców jeździ bez wykupionego OC i to pomimo tego, że za jego brak grożą dotkliwe kary pieniężne (ok. 1 000 zł w wypadku gdy spóźnimy się z zapłatą do 14 dni i 2 000 zł gdy zwlekamy z zapłatą dłużej niż przez 14 dni). Dodatkowo sprawca wypadku bez wykupionego OC będzie musiał pokryć koszty naprawy i ew. leczenia innych osób z własnej kieszeni. Co gdy jest to osoba pozbawiona stałego źródła dochodu? W takim przypadku ofiara stłuczki lub wypadku może liczyć na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pokryje on jej roszczenia, a później domagać się będzie zwrotu kosztów od sprawcy zdarzenia.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: