eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwane zawody 2009

Najbardziej poszukiwane zawody 2009

2009-06-29 00:57

Najbardziej poszukiwane zawody 2009

NIEDOBÓR TALENTÓW: kraje dotknięte problemem w stopniu największym i najmniejszym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Manpower Polska opublikował raport 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce, z którego wynika, że 48% polskich pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Najtrudniej znaleźć w Polsce wykwalifikowanych pracowników fizycznych, menedżerów projektów oraz przedstawicieli handlowych.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

Wyniki badania 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce dokładnie pokazują obecny trend na rynku pracy – najbardziej poszukiwanymi pracownikami, tak jak rok temu, są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, czyli m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze. „Nowym stanowiskiem na liście, które od razu znalazło się na drugim miejscu jest menedżer projektów. Obserwujemy także, że z roku na rok coraz więcej pracodawców zgłasza zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych” wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska. „Badanie przeprowadzane jest w Polsce po raz drugi. Osiem stanowisk wskazanych jako najtrudniejsze do obsadzenia w zeszłym roku ponownie znalazło się na liście tych najbardziej poszukiwanych”, dodaje dyrektor generalna Manpower Polska.

fot. mat. prasowe

NIEDOBÓR TALENTÓW: kraje dotknięte problemem w stopniu największym i najmniejszym

NIEDOBÓR TALENTÓW: kraje dotknięte problemem w stopniu największym i najmniejszym

Globalnie, Manpower już po raz czwarty przebadał prawie 39 000 pracodawców z 33 krajów, aby ustalić, na które stanowiska jest największe zapotrzebowanie. Najwięcej pracodawców deklarujących trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów jest w Rumunii i na Tajwanie (62%), w Peru (56%), Japonii (55%), Australii (49%), na Kostaryce i w Polsce (48%). Najłatwiej jest znaleźć pracowników w Irlandii (5%), Hiszpanii (8%), Wielkiej Brytanii (11%), Chinach (15%) i Czechach (17%).

fot. mat. prasowe

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2009 r.

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2009 r.

Wyniki raportu dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), w którym zbadano ponad 15 000 pracodawców wskazują, że 25% z nich ma trudności z doborem odpowiednich pracowników. Największe problemy zgłaszają: Rumunia (62%), Polska (48%), Grecja (37%), Szwajcaria (36%), natomiast najmniejsze – Irlandia (5%), Hiszpania (8%) i Wielka Brytania (11%). Są to jednocześnie kraje, które znajdują się w grupie zgłaszających najmniejsze trudności w skali globalnej. Warto zwrócić uwagę, że 7 z 10 stanowisk, na które najtrudniej jest znaleźć pracowników pokrywa się z listą zawodów ustalonych dla Polski na świecie. Pierwsza trójka dla regionu jest niemalże taka sama jak dla Polski. W obu przypadkach najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni i przedstawiciele handlowi. Z kolei lista 4 najbardziej poszukiwanych zawodów w regionie idealnie pokrywa się z listą pracowników, których najtrudniej jest znaleźć według zestawienia przygotowanego na podstawie deklaracji pracodawców ze wszystkich 33 krajów, tj. wykwalifikowani pracownicy fizyczni, przedstawiciele handlowi, technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu) oraz inżynierowie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: