eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Banki: powierzchnie biurowe I kw. 2009

Banki: powierzchnie biurowe I kw. 2009

2009-06-28 12:11

Banki: powierzchnie biurowe I kw. 2009

Popytu na powierzchnie biurowe ze strony sektora bankowego © fot. mat. prasowe

Światowy kryzys gospodarczy spowodował spadek popytu banków na powierzchnie biurowe w pierwszym kwartale 2009 o 80% w stosunku do długoterminowej średniej kwartalnej. Najdotkliwiej spadki te odczuły rynki w Londynie, Moskwie i Warszawie - wynika z raportu Cushman & Wakefield.

Przeczytaj także: Banki: powierzchnie biurowe 2010

Jak podaje raport firmy Cushman & Wakefield "European Banking Briefing", w najbliższych 12 miesiącach wiele banków, szukając sposobu na pozyskanie kapitału, przewiduje zintensyfikowanie swoich planów sprzedaży nieruchomości na zasadzie transakcji typu „sale and leaseback”. W szczególności odnosi się to do tych podmiotów, które ostatnio otrzymały solidny zastrzyk państwowej gotówki. Część banków, w tym Unicredit, HSBC czy BBVA, zaczęła już realizować transakcje sprzedaży typu „sale and leaseback” i jak pokazuje raport firmy Cushman & Wakefield w roku 2009 tren ten będzie kontynuowany.

W związku z dalszym spadkiem czynszów oraz wartości inwestycyjnej specjaliści z firmy Cushman & Wakefield oczekują, że banki, w ramach ograniczania kosztów operacyjnych, zdecydują się na renegocjacje oraz zmianę warunków umów. Wielu wynajmujących, chcąc uniknąć ryzyka utraty najemcy i niewynajętej powierzchni, skłania się do renegocjowania umów na korzystniejszych dla najemców warunkach.

W roku 2009 spodziewana jest także dalsza konsolidacja tego sektora, co w efekcie wymusi bardziej racjonalne zarządzanie posiadanym portfelem nieruchomości. Jednak obserwowana aktywność na rynku fuzji na głównych rynkach europejskich nie ma bezpośredniego przełożenia na decyzje o rezygnacji z powierzchni zajmowanej przez banki. Wynika to z faktu, że większość banków efektywniej wykorzystuje zajmowane powierzchnie jak również z tego, że banki, które dokonały fuzji, nie określiły jeszcze do końca swoich wymagań w tym zakresie. W związku z tym, eksperci przewidują, że ilość podnajmowanej powierzchni znacznie się zwiększy w 2009 r. Obecnie rynkiem z największą dynamiką podaży powierzchni pod wynajem ze strony sektora bankowego jest londyńska dzielnica Docklands, w której 42% łącznej dostępnej powierzchni pod wynajem oferowana jest przez banki. We Frankfurcie z kolei poziom takiej podaży wynosi jedynie 1%.

fot. mat. prasowe

Popytu na powierzchnie biurowe ze strony sektora bankowego

Popytu na powierzchnie biurowe ze strony sektora bankowego

Raport podaje, że w 2008 r. odnotowano wzrost łącznego popytu na powierzchnie biurowe ze strony sektora bankowego, głównie za sprawą transakcji zakupu gruntu (177.000 mkw. zakładanej powierzchni biurowej) w dzielnicy Docklands przez bank inwestycyjny JP Morgan. Jednak w 1 kw. 2009 r. poziom ten został znacznie ograniczony i wyniósł już jedynie 43.630 mkw. w porównaniu do 407.305 mkw. w poprzednim kwartale. Największy spadek odnotowano w Londynie, gdzie popyt zmniejszył się między kwartałami z 45.057 mkw. do 2.599 mkw. (spadek o 94%; nie uwzględniając transakcji JP Morgan). Popyt w Moskwie obniżył się z 66.442 mkw. do 1.600 mkw. (spadek o 97%), a w Warszawie z 11.670 mkw. do 1.526 mkw. (spadek o 87%). Na większości rynków w tym Brukseli, Budapeszcie, Mediolanie, Amsterdamie, Barcelonie, Glasgow i Edynburgu nie odnotowano popytu na powierzchnie biurowe ze strony sektora bankowego. W Paryżu, Frankfurcie oraz Madrycie z kolei zaobserwowano jego wzrost.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: