eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2015

Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2015

2016-02-16 10:10

Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2015

Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2015 © Schwoab - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak donosi najnowsze opracowanie Cushman & Wakefield, miniony rok okazał się rekordowym okresem dla polskiego rynku biurowego. W tej informacji nie ma jednak nic zaskakującego - od dobrych kilku miesięcy eksperci wskazywali, że tak właśnie będzie. Godne podkreślenia jest jednak to, że aż 56% podaży przypadło na rynki zlokalizowane poza Warszawą. Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć Kraków, Wrocław i Trójmiasto.

Przeczytaj także: Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2010

Jak czytamy w raporcie, w minionym roku ukończono 643 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 366 tys. przypadło na rynki regionalne, a 278 tys. m kw. - na Warszawę. Największe projekty, które oddano do użytku to:
  • Poznań Business Garden w Poznaniu,
  • Dominikański we Wrocławiu,
  • Postępu 14 w Warszawie,
  • Alchemia II w Gdańsku.

Roczny wolumen transakcji najmu okazał się o 40% wyższy niż w 2014 roku. Wyższa dynamika była charakterystyczna dla rynków regionalnych, gdzie wzrost ten sięgnął 44% (580 tys. m kw). Najsilniejszy popyt poza Warszawą odnotowaliśmy w Krakowie (184 tys. m kw.) i we Wrocławiu (113 tys. m kw.). Ze względu na duży popyt aktywność deweloperska pozostaje silna zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. W budowie znajduje się obecnie ponad 1,4 mln m kw., z czego ok. 765 tys. m kw. na rynkach poza Warszawą.

– Za nami kolejny rok dynamicznego rozwoju rynków biurowych w Polsce. Największymi wzrostami cechowały się rynki regionalne. Ich głównymi atutami są wykwalifikowani pracownicy oraz duża liczba zdolnych studentów gotowych świadczyć usługi najwyższej jakości w sektorze BPO/SSC/IT. Zaufanie do polskiego rynku ze strony globalnych korporacji z roku na rok rośnie i prognozy na kolejne lata są bardzo pozytywne. Cieszę się, że dzięki współpracy z naszymi klientami mogliśmy doradzać przy ok. 20% całego wolumenu transakcji na rynkach regionalnych w 2015 roku – mówi Krzysztof Misiak, Partner, Dyrektor Sekcji Miast Regionalnych, Cushman & Wakefield.

Pomimo wysokiej rocznej podaży, popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe był na tyle silny, że wahania wskaźnika pustostanów nie przekraczały +/- 3 p.p. Jedynie w Poznaniu, ze względu na rekordową podaż, wskaźnik ten wzrósł w ubiegłym roku z 12,4% do 15,7%. Średnia stopa pustostanów dla dziewięciu analizowanych miast wyniosła na koniec 2015 roku 10,9% i była niższa od tej średniej jedynie w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Lublinie.

Stawki czynszów wywoławczych dla nowoczesnych powierzchni biurowych w nowych budynkach zlokalizowanych w miastach poza Warszawą pozostały stabilne i nadal mieszczą się w przedziale 10–15,5 euro za m kw. za miesiąc.

Prognoza na lata 2016–2017


W latach 2016–2017 zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej będą dalej rosły (przewidywalny poziom wzrostu to ok. 700 tys. m kw.). W miastach regionalnych największa aktywność oczekiwana jest na najbardziej dojrzałych rynkach: w Krakowie (180 tys. m kw.), Wrocławiu (165 tys. m kw.) i Trójmieście (140 tys. m kw.). Pod względem dynamiki wzrostu zasobów przodować będzie Lublin ze wzrostem podaży o 23%, a także Wrocław (wzrost o 19%) i Kraków (o 17%). Ze względu na dużą liczbę projektów w realizacji oczekujemy dalszej presji na stawki czynszu.

fot. mat. prasowe

Wzrost zasobów powierzchni do końca 2016 r. w Warszawie i największych miastach regionów

Miastem o dużym potencjale okazuje się Lublin.


– Aktywność deweloperska nadal jest bardzo silna zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Podobnie popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe pozostaje na wysokim poziomie, gdyż mamy do czynienia z „rynkiem najemcy”. Jeśli czynniki zewnętrzne związane ze stabilnością gospodarczą nie wpłyną na wyhamowanie tego rynku, czeka nas kolejny rekordowy rok w sektorze nowoczesnych powierzchni biurowych – mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych Cushman & Wakefield.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: