eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny powierzchni biurowych wzrosną

Ceny powierzchni biurowych wzrosną

2009-09-18 01:23

Ceny powierzchni biurowych wzrosną

Rynek powierzchni biurowych w Warszawie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, prognozuje sytuację na rynku powierzchni biurowych w Polsce. Ekspert firmy, Robert Kaniewski - Partner w Dziale Powierzchni Biurowych Colliers International, wskazuje na nadchodzące ożywienie w tej części rynku powierzchni komercyjnych, wzrost cen o 8-15%, a także zdecydowany spadek liczby wolnych biur.

Przeczytaj także: Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2010

Krótkie podsumowanie I półrocza 2009 na rynku powierzchni biurowych w Polsce

fot. mat. prasowe

Rynek powierzchni biurowych w Warszawie

Rynek powierzchni biurowych w Warszawie

Colliers International podaje, iż patrząc na minione półrocze widać, że praktycznie na wszystkich rynkach wzrósł wskaźnik wolnych powierzchni w porównaniu do połowy 2008 r., lecz w większości miast nadal utrzymuje się na niskim poziomie i wynosi średnio miedzy 5 a 10%. Dla stolicy, najbardziej aktywnego rynku w kraju, na koniec czerwca wyniósł zaledwie 5,67%, niemniej stosunkowo duża aktywność najemców w ostatnich miesiącach nie przekłada się jeszcze na dużą liczbę zawieranych kontraktów. Najwięcej wolnych powierzchni biurowych można znaleźć dziś w Łodzi (26%) i Wrocławiu (12%), a jeśli chodzi o Warszawę, to najwięcej wolnych biur czeka na najemców na Służewcu Przemysłowym na Mokotowie.

fot. mat. prasowe

Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych

Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych

Ceny biur idą w górę

Robert Kaniewski prognozuje, że sytuacja ta jednak nie będzie trwała wiecznie. Z kwartału na kwartał liczba pustostanów będzie malała, i to w całym kraju. Wynika to z prostego faktu wprowadzania na rynek biurowy coraz mniejszej liczby nowych obiektów. Na fali spowolnienia gospodarczego wiele firm zamroziło swoje decyzje w zakresie ekspansji, decydując się często na renegocjację dotychczasowych umów. Brak nowych najemców, zwłaszcza w opcji pre-lease czyli podpisania umowy przed rozpoczęciem budowy biurowca, przełożył się z kolei na usztywnienie polityki banków w zakresie kredytowania inwestycji. Zatem zgodnie z prawami rynku, gdy maleje podaż, ceny powierzchni biurowych na pewno pójdą w górę. Już w drugim kwartale 2010 Colliers International spodziewa się wzrostu cen w zależności od rynku o 8-15%.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: