eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwane zawody 2012

Najbardziej poszukiwane zawody 2012

2012-06-26 11:11

Najbardziej poszukiwane zawody 2012

Inżynierowie © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak pokazują wyniki 7. edycji globalnego badania "Niedobór talentów", opublikowanego 26 czerwca 2012 roku przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup, czterech na dziesięciu pracodawców w Polsce ma trudności ze znalezieniem właściwych kandydatów. Grupą zawodową, którą najtrudniej znaleźć na rynku pracy okazali się być inżynierowie.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

fot. goodluz - Fotolia.com

Inżynierowie

Pracodawcom najczęściej brakuje inżynierów mechaników, elektryków a także inżynierów lądowych

Prowadzone przez ManpowerGroup cykliczne badanie „Niedobór talentów” to sondaż poruszający temat zasobów personalnych. Celem jego jest określenie problemów, jakie napotykają pracodawcy obsadzając kluczowe stanowiska, a także które zawody, i dlaczego, są najbardziej pożądane przez pracodawców. W przeprowadzonym w pierwszym kwartale br. badaniu wzięło udział prawie 40 tys. respondentów z 41 krajów świata, w tym 750 z Polski. Odpowiadającymi były osoby odpowiedzialne za politykę personalną w małych, średnich i dużych firmach.

Jak pokazują wyniki „Niedoboru talentów 2012”, w momencie, w którym światowa gospodarka powoli wychodzi z recesji, przedsiębiorcy mają trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na kluczowe dla ich działalności stanowiska. To problem deklarowany przez 34% przebadanych pracodawców na świecie. W Polsce ponad jedna trzecia respondentów odczuwa niedobór talentów (37%), co plasuje nas na 17. pozycji spośród 41 badanych krajów. Co prawda odpowiedzi uzyskane we wcześniejszych krajowych edycjach badania, wskazują na pewien trend malejący (37% w 2012 r., 40% w 2011 r., 51% w 2010 r.; 48% w 2009 r.; 49% w 2008 r.), jednak nadal różnica pomiędzy poszczególnymi odpowiedziami jest zbyt mała, by uznać ją za pozytywną oznakę. Wyniki wskazują natomiast na pewno na długotrwałe utrzymywanie się niedoboru talentów, co jest istotnym problemem na polskim rynku pracy.

fot. mat. prasowe

Trudności w obsadzaniu stanowisk z powodu niedoboru talentów wg kraju

W Polsce ponad jedna trzecia respondentów odczuwa niedobór talentów (37%), co plasuje nas na 17. pozycji spośród 41 badanych krajów


- Dobrze wykwalifikowani i dopasowani do potrzeb pracodawców kandydaci, wpływają na efektywność przedsiębiorstwa oraz kształtują jego siłę w sytuacjach rynkowej niepewności czy też kryzysu - komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. - Przedłużająca się stagnacja, jaką obserwujemy na rynku pracy, sprawia, że pracodawcy ostrożniej planują rekrutacje i zmiany w prowadzonej polityce personalnej. Tym bardziej zatem wybór oraz utrzymanie odpowiednich pracowników zyskuje na znaczeniu. Tymczasem, wykazany w kolejnej edycji badania ManpowerGroup odsetek pracodawców deklarujących niedobór talentów prawie się nie zmienia. To problem, którego nie należy ignorować. Rozwiązaniem w tej sytuacji powinna być długofalowa strategia HR, która zagwarantuje dostęp do potrzebnych kwalifikacji na każdym etapie rozwoju firmy w połączeniu z przemyślaną polityką motywacyjną, która zatrzyma osoby o kluczowych kompetencjach.

fot. mat. prasowe

10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów - Polska 2008-2012

W Polsce najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową okazali się być inżynierowie


W Polsce najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową okazali się być inżynierowie. Wyniki badania w ostatnich 5 latach wskazują na stałe i rosnące problemy pracodawców z pozyskiwaniem kandydatów z tym wykształceniem. Pracodawcom najczęściej brakuje inżynierów mechaników, elektryków a także inżynierów lądowych.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Najbardziej poszukiwane zawody 2012

    karem / 2013-04-13 23:06:15

    Niczego nowego nie napisali. To przecież wiadomo, że najczęściej poszukiwaną grupą zawodową przez pracodawców są informatycy i inżynierowie. Dlatego np. na mojej uczelni - Akademii Morskiej w Szczecinie informatyka jest kierunkiem zamawianym. Wybrałem ten kierunek, bo z jednej strony po informatyce ma się duże perspektywy zawodowe, z drugiej - uwielbiam pracę przy komputerach, a po trzecie, wreszcie - moja uczelnia oferuje duże wsparcie socjalne studentom tego kierunku. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: