eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gdzie największy brak pracowników?

Gdzie największy brak pracowników?

2018-07-17 10:37

Gdzie największy brak pracowników?

Gdzie największy brak pracowników? © jwblinn - Fotolia.com

Sytuacja na rynku pracy w Polsce prezentuje się całkiem dobrze. O ile jednak pracownicy przestali mieć większe powody do narzekań, o tyle już nieco inaczej jest w przypadku pracodawców. Problemem jest siła robocza, a konkretnie - brak pracowników. Niedobory kadrowe najbardziej dają się we znaki pracodawcom z Polski północnej (wskazuje na nie aż 59% respondentów z tego regionu) Na drugim biegunie plasują się firmy z Polski wschodniej (46%).

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

Których pracowników brakuje pracodawcom w największym stopniu? Okazuje się, że niezależnie od lokalizacji na mapie (w badaniu ManpowerGroup wzięto pod uwagę 6 regionów naszego kraju tj. centralny, wschodni, północny, północno-zachodni, południowy i południowo-zachodni) największych problemów przysparza pozyskanie wykwalifikowanych pracowników fizycznych (np. elektryków, spawaczy, mechaników). Nie jest to jednak jedyna z deficytowych grup. Na północy i południu Polski pracodawcy narzekają na brak chętnych do pracy w gastronomii i hotelarstwie, z kolei na północnym-zachodzie brakuje chętnych do pracy w służbie zdrowia. Trudną do zrekrutowania grupą są także operatorzy produkcji i maszyn - ich niedobór widoczny jest przede wszystkim w Polsce centralnej, północno-zachodniej oraz południowo-zachodniej. Firmy ze wschodu, południa i północnego-zachodu narzekają również na brak kierowców (pojazdów ciężarowych, budowlanych, publicznego transportu zbiorowego).

Przedstawicieli jakich zawodów brakuje jeszcze na polskim rynku pracy?


Firmy z Polski centralnej i północnej mają trudności w rekrutacji inżynierów, firmy ze wschodu narzekają na brak kierowników i wysokiej klasy specjalistów, z kolei przedsiębiorstwa w Polsce południowo-zachodniej mówią o niedoborze pracowników służby zdrowia. W grupie stanowisk najtrudniejszych do obsadzenia nowymi pracownikami są również przedstawiciele handlowi, szczególnie pożądani w północno-zachodnim regionie naszego kraju.
– W regionie Polski wschodniej zlokalizowanych jest mniej zakładów produkcyjnych, a to właśnie te firmy najczęściej mówią o niedoborze pracowników o potrzebnych kwalifikacjach. Rolniczy charakter tej części kraju determinuje profil poszukiwanego kandydata – mówi Luiza Luranc, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower. – Podobne zależności widzimy w przypadku regionu centralnego, północno-zachodniego i południowo-zachodniego, gdzie firmy liczniej niż w innych częściach kraju sygnalizują problemy związane z niedoborem operatorów produkcji i maszyn. Te regiony Polski wielu pracodawców z sektora produkcji przemysłowej wybrało na miejsce lokalizacji swoich fabryk. Niedobór na tych stanowiskach w niektórych zakładach sięga dziesiątek lub nawet setek pracowników – tłumaczy ekspertka Manpower.

fot. jwblinn - Fotolia.com

Gdzie największy brak pracowników?

Z największymi trudnościami w pozyskiwaniu odpowiednich osób do pracy mierzą się firmy zlokalizowane w Polsce północnej – 59% pracodawców z tego regionu ma problemy w rekrutacji pracowników.


Brak pracowników służby zdrowia zgłaszany przez pracodawców z południowo-zachodniej Polski może być z kolei skutkiem dużego zapotrzebowania na tych specjalistów za naszą zachodnią granicą, szczególnie w Niemczech, gdzie stanowiska związane ze służbą zdrowia znajdują się na 7. miejscu na liście 10 zawodów dotkniętych największym niedoborem w tym kraju – dodaje Luiza Luranc.

Najgorzej na północy, najlepiej na wschodzie


Spośród 6 przeanalizowanych regionów Polski największe trudności w pozyskiwaniu pracowników zadeklarowały firmy z regionu północnego – 59% pracodawców. Problem ze zrekrutowaniem odpowiednich osób do pracy dotyka ponad połowy przedsiębiorstw w Polsce północno-zachodniej (53%), południowej (52%) i południowo-zachodniej (52%). Nieco mniejsze trudności ze znalezieniem pracowników mają firmy z Polski wschodniej (46%) oraz centralnej (47%). W badaniu ManpowerGroup przedsiębiorstwa zostały również zapytane o to, czy w stosunku do ubiegłego roku mają teraz więcej trudności w obsadzaniu stanowisk nowymi pracownikami. Sytuacja najbardziej pogorszyła się w Polsce północnej (dla 37% firm trudniej jest niż przed rokiem znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy) oraz północno-zachodniej (31%). Sytuacja nieco polepszyła się w regionie południowym i wschodnim, gdzie odpowiednio 6% i 5% przedsiębiorstw deklaruje mniej problemów w zrekrutowaniu odpowiednich pracowników.

O badaniu:
Bieżące wydanie raportu „Niedobór talentów” to 12. globalna edycja i 10. polska edycja badania ManpowerGroup. Na świecie wzięło w nim udział blisko 40 000 respondentów z 43 krajów, w tym reprezentatywna grupa 750 z Polski. Ankietowani to osoby odpowiedzialne za politykę personalną w małych, średnich i dużych firmach. Celem powadzonego przez ManpowerGroup badania przedsiębiorców „Niedobór talentów” jest określenie ich trudności w pozyskiwaniu pracowników a także sprawdzenie, które zawody, i dlaczego, jest najtrudniej obsadzić.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: