eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża budowlana szuka pracowników

Branża budowlana szuka pracowników

2018-07-17 09:55

Branża budowlana szuka pracowników

Ciężko o kierownika w branży budowlanej © Carolyn Franks - Fotolia.com

Rośnie liczba inwestycji, w górę pną się również wynagrodzenia, a rąk do pracy w branży budowlanej brakuje. Problemem jest obsadzenie zarówno kierowniczych, jak i prostych stanowisk. Kogo poszukują pracodawcy? Jakie pensje oferują? Odpowiedzi na te pytania udziela Paweł Żywiec z firmy doradztwa personalnego HRK S.A.

Przeczytaj także: Branża budowlana szuka specjalistów

Mamy lato, a więc tradycyjnie już okres ożywienia w budownictwie i usługach. Okazuje się jednak, że to właśnie te dwie branże szczególnie narzekają na deficyty kadrowe, a w przypadku budowlanki dodatkowych problemów dostarczają rosnące ceny nieruchomości gruntowych, materiałów oraz robocizny.
– Budownictwo i usługi z problemem pozyskania wykwalifikowanych pracowników borykają się już od 2016 roku. Widać to bardzo na przykładzie budownictwa drogowego, kolejowego czy tramwajowego dla stanowisk kierowniczych, takich jak dyrektor kontraktu, kierownik budowy, czy kierownik robót trakcyjnych w sektorze kolejowym – wyjaśnia Paweł Żywiec, Business Unit Manager REC w HRK S.A.
Równie dużych kłopotów przysparza firmom znalezienie pracowników na proste stanowiska, w tym m.in. murarzy, cieśli, brukarzy czy specjalistów o kładzenia glazury.

Są inwestycje nie ma rąk do pracy


W minionym miesiącu resort infrastruktury zapowiedziało, że do końca bieżącego roku w ramach Krajowego Programu Kolejowego zostaną podpisane umowy na modernizację linii kolejowych. Ich wartość sięga 15,8 mld zł. Do końca 2023 r. nakłady na inwestycje mają wynieść 66 mld zł. Tak duża liczba inwestycji spowodowała, że firmy borykają się z problem znalezienia odpowiedniej kadry.
- Ciężko jest obecnie spotkać na rynku pracodawcę, który narzeka na nadmiar kadry do nadzoru czy prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych. Ci, którzy posiadają w swoich strukturach dyrektorów projektu czy kierowników budowy przy budowie dróg, linii kolejowych, mogą spać spokojnie, ponieważ grupa ta niechętnie decyduje się na zmianę pracy przed ukończeniem projektu. Dodatkowo, są oni świadomi, że ich najlepszą wizytówką oraz potwierdzeniem posiadanych umiejętności jako managerów są realizacje zakończone sukcesem, na który pracuje się przez wszystkie fazy inwestycji – komentuje Paweł Żywiec, HRK S.A.
Nie tylko boom inwestycyjny przyczynił się do braków kadrowych. Swoją cegiełkę dołożyło wcześniejsze niedofinansowanie polskiej infrastruktury, które wówczas odstraszyło młodych inżynierów do wyboru tej ścieżki kariery, na korzyść wówczas bardziej perspektywicznych specjalizacji. Wszystko to przełożyło się na obecny stan osobowy firm prowadzących projekty z zakresu robót trakcyjnych.

fot. Carolyn Franks - Fotolia.com

Ciężko o kierownika w branży budowlanej

Budownictwo i usługi z problemem pozyskania wykwalifikowanych pracowników borykają się już od 2016 roku.


Większy popyt niż podaż spowodował, że wynagrodzenia w branży budowlanej stale rosną. Obecnie kierownik budowy przy dużych kontraktach drogowych może liczyć na pensję w przedziale 16 000 – 23 000 zł brutto, z kolei kierownik kontraktu w przedziale 25 000 – 35 000 zł brutto.

Poszukiwane kompetencje


Obecnie w branży budowlanej, z punktu widzenia rynku pracy, najbardziej pożądane są osoby posiadające bogate portfolio ukończonych z sukcesem inwestycji, charakteryzujące się uczciwością, znajomością materiałów budowlanych, obsługą pakietów biurowych, inicjatywą, przedsiębiorczością oraz umiejętnością organizacji i nadzoru prowadzonych prac budowlanych. W przyszłości dodatkowo dojdą nowe kompetencje: umiejętność organizacji i nadzoru prac, dbania o bezpieczeństwo pracy oraz obsługi programów do projektowania CAD/CAM/CAE czy metodologii BIM. Dodatkowo, poszukiwani będą pracownicy cechujący się odpowiednim nastawieniem na rozwój, posiadający zdolności analityczne, znający kosztorysowanie oraz będący mobilni. Jeśli chodzi o umiejętności językowe równie ważny pozostanie aspekt znajomości języka angielskiego, a w dalszej kolejności znajomość tego języka w zakresie słownictwa technicznego. W coraz większym stopniu zyskiwać będą język francuski oraz język rosyjski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: