eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwane zawody 2018

Najbardziej poszukiwane zawody 2018

2018-07-05 12:24

Najbardziej poszukiwane zawody 2018

51% polskich firm ma trudności ze znalezieniem pracowników © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Bezrobocie nie jest już najbardziej palącym problemem polskiego rynku pracy. Co zatem zastąpiło jego miejsce? Okazuje się, że jest to niedobór talentów. Z badania zrealizowanego przez Manpower wynika, że na kłopoty ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników wskazuje już ponad połowa polskich pracodawców. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu odsetek ten wynosił 45%. Problem ten w równym stopniu dotyczy zagranicznych pracodawców.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

Zestawienie najbardziej poszukiwanych zawodów już od kilku lat otwierają wykwalifikowani pracownicy fizyczni (w tym m.in. elektrycy, spawacze, mechanicy, hydraulicy i murarze). Polscy pracodawcy mają również problemy ze znalezieniem kierowców, zwłaszcza pojazdów ciężarowych oraz transportu zbiorowego, a także operatorów produkcji oraz maszyn. Najnowsza edycja opracowanego przez ManpowerGroup raportu „Niedobór talentów” dowodzi, że na rynku pracy trudno jest również o inżynierów, pracowników restauracji i hoteli oraz przedstawicieli handlowych. Na końcu zestawienia 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów plasują się pracownicy IT oraz pracownicy biurowi.
Niedobór talentów to problem, z jakim już od lat mierzą się polscy pracodawcy. Analizując dane z raportu widzimy, że razem z rosnącym odsetkiem firm, które mają trudności z obsadzaniem stanowisk, rośnie też liczba organizacji, które nie podejmują żadnych działań, by walczyć z tym zjawiskiem. Podczas gdy cztery lata temu w Polsce było to 29% badanych firm, tak w roku bieżącym to już 35% przedsiębiorstw – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Biorąc pod uwagę trend związany z narastającym problemem niedoboru talentów, każda zwłoka przedsiębiorstw i brak działań, by zatrzymać ten proces może zmniejszać ich konkurencyjność i przewagę biznesową, którą tworzą ludzie wraz ze swoimi unikatowymi kompetencjami – dodaje Iwona Janas.

Biorąc pod uwagę dane z 2008 roku, to w ciągu ostatnich 10 lat z listy zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów zniknęli pracownicy działu obsługi klienta oraz niewykwalifikowani pracownicy fizyczni. Do grupy najbardziej deficytowych zawodów dołączyli natomiast finansiści i księgowi, których zabrakło także na liście w 2016 roku. W stosunku do 2016 roku pracodawcy obecnie zgłaszają większe trudności także z obsadzaniem stanowisk biurowych.

fot. mat. prasowe

Kraje, które zmagają się z trudnościami w pozyskiwaniu pracowników

Najbardziej na brak wykwalifikowanych kandydatów do pracy narzekają respondenci z Japonii (89%).


Ponad połowa polskich pracodawców ma trudności z obsadzaniem stanowisk


Problemy związane z niedoborem talentów zgłasza 51% polskich przedsiębiorstw. To o 6 punktów procentowych więcej niż w ostatniej publikacji raportu (grudzień 2016). W historii badania ManpowerGroup, czyli od 2008 roku, tak wysoki wynik dla Polski osiągnięto tylko raz – w 2010 roku. Największe trudności w znalezieniu pracowników o odpowiednich kompetencjach zadeklarowali przedstawiciele dużych przedsiębiorstw – 75% firm. Mniejsze problemy wskazali przedstawiciele średnich (57%), małych (48%) i mikrofirm (29%).

fot. ManpowerGroup

Strategie wykorzystywane przez polskich pracodawców celem radzenia sobie z niedoborem talentów

7% pracodawców w Polsce obniża wymagania od kandydatów dotyczące wykształcenia lub doświadczenia.


Polska powyżej średniej dla regionu EMEA


Wynik uzyskany dla Polski daje nam również miejsce powyżej średniej globalnej (45%) i średniej dla regionu EMEA, czyli Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (43%). Na tle 25 przeanalizowanych rynków z regionu EMEA Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów posiadających największe trudności z rekrutacją odpowiednich pracowników. Najwyższe wyniki w regionie odnotowano w Rumunii (81%), Bułgarii (68%) i Turcji (66%). Najmniejsze problemy z pozyskiwaniem talentów wskazali pracodawcy z Irlandii (18%), Wielkiej Brytanii (19%) oraz Hiszpanii i Holandii – po 24%. W ujęciu globalnym największe trudności w rekrutacji pracowników mają firmy w Japonii (+89%), Rumunii (+81) i Tajwanie (78%), z kolei najmniejsze w Chinach (13%), Irlandii (18%) oraz Wielkiej Brytanii (19%).

fot. mat. prasowe

10 rynków EMEA najbardziej dotkniętych niedoborem talentów

W regionie EMEA na niedobór talentów szczególnie narzekają pracodawcy z Rumunii.

fot. mat. prasowe

10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów - Polska

Pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników fizycznych.


O badaniu:
Bieżące wydanie raportu „Niedobór talentów” to 12. globalna edycja i 10. polska edycja badania ManpowerGroup. Na świecie wzięło w nim udział blisko 40 000 respondentów z 43 krajów, w tym reprezentatywna grupa 750 z Polski. Ankietowani to osoby odpowiedzialne za politykę personalną w małych, średnich i dużych firmach. Celem powadzonego przez ManpowerGroup badania przedsiębiorców „Niedobór talentów” jest określenie ich trudności w pozyskiwaniu pracowników a także sprawdzenie, które zawody, i dlaczego, jest najtrudniej obsadzić.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: