eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

2012-12-28 10:43

Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

Programista © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z najnowszego raportu Monster Worldwide Polska dotyczącego najpopularniejszych branż wynika, że najłatwiej o pracę w branży IT, finansach i księgowości, sprzedaży oraz sektorze usług dla biznesu. Najbardziej poszukiwanymi kompetencjami w wyżej wymienionych sektorach jest doświadczenie, kierunkowe wykształcenie oraz kompetencje miękkie i społeczne.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwane zawody 2012

Branża IT w rękach programistów

Z analizy ofert pracy opublikowanych na portalu monsterpolska.pl w II półroczu 2012, pracodawcy z branży IT i Technologie poszukiwali i poszukują głównie programistów oraz inżynierów IT (68%). Pracę mogą znaleźć zarówno młodsi, jak i bardziej doświadczeni specjaliści. Znajomość systemów operacyjnych i języków programowania jest wymogiem najczęściej stawianym kandydatom – pojawia się w co drugim ogłoszeniu. Najbardziej poszukiwany język programowania to Java Script (48%), SQL (41%), HTML (15%) i C++ (4%). Co dziesiąte ogłoszenie dotyczyło administratorów systemowych i baz danych oraz analityków i konsultantów IT. Zaledwie 6% wszystkich ogłoszeń z tej branży skierowanych było do menadżerów, czy kierowników. Przyczynę tego typu sytuacji może być polityka wewnętrzna pracodawców dotycząca ścieżek karier i awansów w ramach struktur firmy. Praca jest również dla pracowników działu Help Desk (3%) i Quality Assurance - inżynierów do spraw jakości oprogramowania (8%) oraz testerów.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze branże

W II półroczu 2012 wyłoniły się 4 branże najczęściej poszukujące nowych pracowników - IT i Technologie, Finanse i Księgowość, Sprzedaż oraz Centra Usług Wspólnych (Shared Services Center).


Od kandydatów w branży IT wymaga się głównie wykształcenia kierunkowego i doświadczenia. Najchętniej poszukiwani są kandydaci, którzy przepracowali od 2 do 5 lat na podobnym stanowisku (96% ogłoszeń). Duże znaczenie ma również znajomość języków obcych. Wciąż najpopularniejszym językiem wśród pracowników IT jest język angielski (85% ogłoszeń). Ponadto poszukiwano pracowników z językiem francuskim i niemieckim. Pracownicy IT powinni wykazywać się też wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Już w 42% ofert pracy otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów i wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne są wymieniane wśród niezbędnych wymogów, jakie powinien spełniać kandydat do pracy w sektorze informatycznym. Rekruterzy z branży IT cenią sobie również umiejętność pracy w zespole (nieco ponad ¼ ogłoszeń), a także samodzielność, zdolność analitycznego myślenia, terminowość i gotowość do podróży służbowych.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze stanowiska IT

Od sierpnia do listopada pracodawcy poszukiwali najczęściej programistów (developerów) oraz inżynierów IT (68% wszystkich opublikowanych ofert pracy w tej branży).


fot. mat. prasowe

Najczęściej wymagane kompetencje

Z analizy ofert pracy wynika, iż pracodawcy najbardziej cenią sobie u przyszłych pracowników specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie zawodowe.


Branża finansowa zatrudnia księgowych

Kariera w branży finansowej jest jedną z bardziej perspektywicznych i stabilnych na polskim rynku pracy. Jak wynika z analiz ogłoszeń zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl, w tej branży największą szansę na zatrudnienie mają księgowi, których poszukuje prawie co drugi pracodawca. Zatrudnienie w branży finansowej znajdą również analitycy finansowi (13%) i biznesowi (13%). Kolejną poszukiwaną grupą byli kontrolerzy finansowi (10%). Niecałe 7% ogłoszeń dotyczyło stanowisk wyższych rangą (manager, kierownik finansowy i dyrektor finansowy). W branży finansowej chętnie poszukiwani są też specjaliści. Na portalu monsterpolska.pl - 4% ogłoszeń było skierowanych do doradców finansowych, 3% specjalistów podatkowych i specjalistów ds. ryzyka (1%).

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: