eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Systemy automatyki przemysłowej do zmiany

Systemy automatyki przemysłowej do zmiany

2009-04-08 13:46

Przeczytaj także: Europejski rynek ACS: wzrost inwestycji


Nasz rozmówca wskazuje, że obecnie modernizacja skupia się na sieciowości, centralizacji i upowszechnianiu dostępu do danych gromadzonych przez systemy sterowania. Następuje coraz większa integracja systemów sterowania z systemami informatycznymi. - W przypadku wielu zakładów przemysłowych, w ramach modernizacji następuje zmiana technologii procesów produkcyjnych, co z kolei dyktuje rodzaj systemu automatyki dla modernizowanego procesu - wyjaśnia Wojtulewicz.

W zakładach produkcyjnych, w których występują gniazda produkcyjne, dokonywane są modernizacje maszyn, zapewniające poprawne ich opomiarowanie, dzięki czemu możliwe jest podniesienie wydajności i jakości produkcji. Dzięki wiarygodnym informacjom służącym procesowi ciągłego doskonalenia następuje redukcja kosztów produkcji.

Zdaniem Dariusza Paszkowskiego z Honeywell, modernizacja i unowocześnianie funkcjonujących systemów automatyki i sterowania procesów produkcyjnych polega najczęściej na wykonaniu upgrade’ów zarówno oprogramowania systemów operacyjnych, jak i oprogramowania związanego z systemem DCS. Inną możliwością modernizacji jest rozbudowa systemu DCS o nową funkcjonalność, np. oprogramowanie diagnostyczne urządzeń pomiarowych i zaworów.

- Przy starszych systemach DCS, często modernizacja polega na wymianie warstwy operatorskiej, zastąpieniu starych stacji operatorskich nowymi, opartymi na komputerach PC - mówi przedstawiciel Honeywell. - Proszę pamiętać, że pierwsze systemy powstawały w latach 70. ubiegłego wieku i nie były oparte na klasycznych komputerach PC, ponieważ ich po prostu nie było.

Dość często wymianie podlegają procesory.

- Nowe charakteryzują się lepszą mocą obliczeniową oraz nieporównywalnie większą pamięcią, co umożliwia tworzenie znacznie większych aplikacji - wyjaśnia Dariusz Paszkowski. - Modernizacja może również dotyczyć warstwy procesowej, co wiąże się z wymianą hardware’u odpowiedzialnego za zbieranie i przekazywanie informacji, czyli kartami wejść/wyjść.

Dariusz Augustyński, inżynier wsparcia technicznego sekcji PLC z firmy MPL Technology, wskazuje, że modernizacja i unowocześnianie funkcjonujących systemów automatyki jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem wtedy, gdy istniejące urządzenia nie są w stanie sprostać wymogom produkcyjnym. - Modernizacja systemów polega najczęściej na zastąpieniu starych elementów nowym, bardziej zaawansowanym technicznie sprzętem, co sprawia, iż tak zmodyfikowany system ma przedłużony czas działania, jest bardziej przyjazny dla użytkownika i jest w stanie podnieść znacząco wydajność produkcji - wyjaśnia przedstawiciel MPL Technology.

Tanie albo dobre

Koszty modernizacji automatyki i sterowania zależą przede wszystkim od skali procesu. Działania inwestycyjne, prowadzone zwłaszcza w okresie gorszej koniunktury gospodarczej, powinny przynosić z jednej strony maksymalne wykorzystanie wybranych rozwiązań, z drugiej - ograniczenie kosztów przedsięwzięcia. - Przestrzeń do oszczędności jest zarówno po stronie odpowiedniego doboru jakości i ceny sprzętu, jak i wyboru integratora - radzi Michał Wojtulewicz. - Jednak to, co na pierwszy rzut oka wydaje się tanie, w efekcie okazuje się drogie.

Wybór tańszych układów automatyki, ale trudno dostępnych w przypadku nieprzewidzianych awarii czy potrzeb rozbudowania układu, potrafi bardzo szybko przyczynić się do podwyższenia kosztów całościowego wdrożenia. Przedstawiciel Astora zwraca uwagę, by przeprowadzając kalkulację kosztów modernizacji, przyjrzeć się nie tylko cenie zakupu, lecz przede wszystkim tzw.całkowitym kosztom posiadania (TCO), w których zawierają się także późniejsze koszty eksploatacji i obsługi serwisowej systemu automatyki.

Dariusz Paszkowski z Honeywell przestrzega, że ryzykowna jest kompletna wymiana całego systemu sterowania. - Przeważnie rekomendujemy wariant stopniowego upgrade’u, który pozwala znacznie zmniejszyć koszty inwestycji oraz jej ryzyko, a jednocześnie umożliwia osiągnięcie znaczących korzyści z przeprowadzonej migracji - wskazuje nasz rozmówca.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: