eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Projekty przemysłowe - ważne dobre zarządzanie

Projekty przemysłowe - ważne dobre zarządzanie

2008-12-12 14:15

Zarządzanie dużymi projektami przemysłowymi jest jak układanie wieży Eiffla z zapałek - skomplikowane, a ponadto w zestawie znajdzie się kilka felernych elementów. Sztuką jest takie przygotowanie inwestycji, by w fazie realizacji uniknąć zmian mogących zburzyć misterny plan.

Przeczytaj także: Eurozastój, czyli przygotowania Polski do Euro 2012

Podstawowym wymogiem przy skomplikowanych przedsięwzięciach inwestycyjnych jest, aby podczas realizacji ograniczyć zmiany do minimum.

Jeżeli jednak już do nich dojdzie, to należy przeprowadzić je jak najmniejszym kosztem i w taki sposób, by ograniczyć czas wydłużenia prac.

Przygotowanie każdej inwestycji, a przede wszystkim olbrzymich przedsięwzięć np. w sektorze energetycznym, to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces, realizowany w kilku etapach.

- Dlatego też bardzo rzadko spotykałem się z wprowadzanymi znaczącymi zmianami - wyjaśnia Adam Smolik, prezes gliwickiego Energopomiaru. - Inwestor przystępujący do projektu ma oszacowaną wartość zamówienia i przygotowany szczegółowy program funkcjonalno-użytkowy. Przedsięwzięcie inwestycyjne od idei, pomysłu do fazy realizacji przechodzi bardzo długą i złożoną drogę. Przed przystąpieniem do wdrożenia projektu inwestor dokładnie wie, co, za ile i w jakim czasie chce zrealizować.

Raczej nie ma miejsca na znaczące zmiany.

Zanim dojdzie do ogłoszenia przetargów, opracowywana jest szczegółowa specyfikacja istotnych warunków zamówienia, na podstawie której przeprowadzany jest wybór wykonawców.

Po pierwsze - nie zmieniaj

Każda zmiana, dostosowanie projektu, zwłaszcza w wypadku dużych przedsięwzięć przemysłowych, wiąże się ze znacznymi, dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu realizacji. Jeżeli już projekt jest korygowany, to na bardzo wstępnym etapie, kiedy założenia dostosowywane są np. do dynamicznej sytuacji na rynku. Na zmianę programów inwestycyjnych mogą wpłynąć także kwestie związane np. z uzyskaniem kredytów bankowych lub dofinansowaniem z funduszy unijnych. Jeżeli przedsiębiorstwo nie uzyska takiej pomocy, może zrezygnować z części bądź z całości przedsięwzięcia.

Innym czynnikiem wpływającym na możliwość zmiany zakresu bądź całkowitego wycofania się z inwestycji jest np. brak woli politycznej czy zmiana opcji politycznej będącej u władzy, co dotyczy zwłaszcza projektów podmiotów państwowych.

- Jednak gdy projekt wchodzi już w fazę realizacji, niezwykle rzadko dochodzi do jego wstrzymania bądź rezygnacji - mówi prezes Smolik. - Przykładem może być realizacja nowego bloku o mocy 460 MW w Elektrowni Łagisza. Przecież pierwsze kontrakty podpisane były już w grudniu 2002 r., a realizacja rozpoczęła się po trzech latach, po uzyskaniu odpowiednich funduszy.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Jarosław Maślanek / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: